logo
Sanctioned Shows
Specialty Shows
Show Results
Past Winners
Hall of Fame
Dutch Reporters
Varieties w/COD
Winners Circle
What Do You Think?

2010 National Dutch Show
Open Winner Pictures


Open Results Youth Results Friday Night Fun Classes Youth Contests AOV Class
Open Winner Pictures Youth Winner Pictures Fur Class Results Sellers Class Pictures

Special thanks to our Judges!
Back to Home Back to Events

Thank you Steve Wilch & Rick Lehmann for the pictures!

BOB BOS
Open Best of Breed
Best Overall Senior
Al & Mac Gerhart with a Black Sr Doe #A351
Hamilton, OH
Open Best Opposite
Dan, Theresa, & Delany with a Tort Sr Buck #S959
Reeseville, WI

BOB & BOS
Overall Winners
Dan, Theresa & Delany Schwandt with BOS.
Mac & Al Gerhart with BOB Award & Best Overall Sr.
Missing from picture: Kevin Hooper with Best Overall Display & Best Overall Jr.
Missing from picture: Dr Chris & Angie Schneider with Best Overall Fur.
Black Variety Winners
Black Variety Winners
Fred & Kathy Mullinax with Best Jr, Best Jr Doe & Best Black Display.
Dr Chris & Angie Schneider with Best Black Fur.
Mac & Al Gerhart with BOV, Best Sr, & Best Sr Doe.
Dan, Theresa, & Delany Schwandt with BOSV & Best Sr Buck.
Missing from picture: Kevin Hooper with Best Jr Buck.

blue winners
Blue Variety Winners
Warren Wiltman with Best Jr Doe.
Gene Kneiling with BOSV, Best Jr, Best Jr Buck.
Kristy Hume with BOV, Best Sr, Best Sr Doe.
Wesley Nelson with Best Sr Buck.
Dan, Theresa, & Delany Schwandt with Best Blue Display.
Missing from picture: Aaron Martin with Best Blue Fur.
Chocolate winners
Chocolate Variety Winners
Phil & Sara Lape with BOSV, Best Jr, & Best Jr Doe.
Paul Matthys with BOV, Best Sr, & Best Sr Buck.
Kevin Hooper with Best Chocolate Display & Best Jr Buck.
Missing from picture: Debbie & Kevin Athey with Best Chocolate Fur.
Missing from picture: Dan, Theresa, & Delany Schwandt with Best Sr Doe.
Tort Winners
Tortoise Variety Winners
Dr Chris & Angie Schneider with Best Tortoise Fur.
Kevin Hooper with BOSV & Best Senior Doe.
Dan, Theresa, & Delany Schwandt with BOV, Best Tortoise Display,
Best Tortoise Jr Buck & Tortoise Sr Buck.
Missing from picture: Kelli Slack with Best Jr Doe.
steel winners
Steel Variety Winners
Val Slack with BOSV, Best Steel Display, Best Sr, Best Sr Buck.
Kevin Hooper with BOV, Best Jr, Best Jr Doe & Best Jr Buck.
Rita Stelzer with Best Sr Doe.
Missing from picture: Al & Mac Gerhart with Best Steel Fur.

Gray Winners
Gray Variety Winners
Kristy Hume with BOSV, Best Sr, Best Sr Buck, & Best Gray Fur.
Kevin Hooper with BOV, Best Gray Display, Best Jr,
Best Jr Doe, & Best Sr Doe.
Missing from picture: Todd Uran with Best Jr Buck.



Judging Best Of Breed

Judging BOB Judging BOB
crowd
crowd
Selecting BOB juidges board
Judges final tally
Crowd

Back to Home Back to Events Back to Top