2011 ARBA Youth Class Winners


Open Class Winners Youth Class Winners Sellers Class Back to Events
Open Winners Pictures Youth Winners Pictures Convention Pictures Back to Home

385 Shown

Youth Awards

Youth BOB Danielle Feller Black Sr Buck
Youth BOS Bethany Brown Blue Jr Doe
Best Overall Display Erica Haas 2350
Best Senior Overall Danielle Feller
Best Junior Overall Bethany Brown
Best Overall Fur Alexa Demland Black
     
BOV Black Danielle Feller Sr Buck
BOSV Black Nathan Graybeal  Jr Doe
Best Black Senior Danielle Feller Sr Buck
Best Black Junior Nathan Graybeal  Jr Doe
1st Black Sr. Buck Danielle Feller
1st Black Sr. Doe Colby Seymore
1st Black Jr. Buck Marissa Wells
1st Black Jr.Doe Nathan Graybeal 
Best Black Fur Alexa Demland
Best Black Display Erica Haas 771
     
BOV Blue Bethany Brown Jr Doe
BOS Blue Erica Haas Jr Buck
Best Blue Senior Jacalynn Gumz Sr Buck
Best Blue Junior Bethany Brown Jr Doe
1st Blue Sr. Buck Jacalynn Gumz
1st Blue Sr. Doe Shawna Jewell
1st Blue Jr. Buck Erica Haas
1st Blue Jr. Doe Bethany Brown
Best Blue Fur Bethany Brown
Best Blue Display Nathan Graybeal 787
     
BOV Chocolate Brianna Haas Jr Doe
BOSV Chocolate Morgan Doak Jr Buck
Best Chocolate Senior Michelle Meijer Sr Doe
Best Chocolate Junior Brianna Haas Jr Doe
1st Chocolate Sr. Buck Brianna Haas
1st Chocolate Sr. Doe Michelle Meijer
1st Chocolate Jr. Buck Morgan Doak
1st Chocolate Jr. Doe Brianna Haas
Best Chocolate Fur DQ
Best Chocolate Display Hunter Symore 600
     
BOV Tort Austin Smith Jr Doe
BOSV Tort Vincent Consiglio Jr Buck
Best Tort Senior Marissa Wells Sr Buck
Best Tort Junior Austin Smith Jr Doe
1st Tort Sr. Buck Marissa Wells
1st Tort Sr. Doe Austin Smith
1st Tort Jr. Buck Vincent Consiglio
1st Tort Jr. Doe Austin Smith
Best Tort Fur Erica Haas
Best Tort Display Erica Haas 1141
     
BOV Steel Marissa Wells Jr Doe
BOSV Steel Brianna Haas Jr Buck
Best Steel Senior Alexa Demland Sr Doe
Best Steel Junior Marissa Wells Jr Doe
1st Steel Sr. Buck Peyton Evans
1st Steel Sr. Doe Alexa Demland
1st Steel Jr. Buck Brianna Haas
1st Steel Jr. Doe Marissa Wells
Best Steel Fur Alexa Demland
Best Steel Display Marissa Wells 583
     
BOV Gray Jacalynn Gumz Jr Buck
BOSV Gray Alexa Demland Jr Doe
Best Gray Senior Jacalynn Gumz Sr Buck
Best Gray Junior Jacalynn Gumz Jr Buck
1st Gray Sr. Buck Jacalynn Gumz
1st Gray Sr. Doe Erin Hayward
1st Gray Jr. Buck Jacalynn Gumz
1st Gray Jr. Doe Alexa Demland
Best Gray Fur Jacalynn Gumz
Best Gray Display Jacalynn Gumz 1113

Black

Best Black: Black Sr Buck Best Opp Black:Black Jr Doe
Best Black Sr: Black Sr Buck Best Black Jr: Jr Doe
Black Senior Bucks Black Senior Does
Number in Class  #28 Number in Class  #26
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Danielle Feller Hary 1 Colby Seymore LUCY
2 Erin Hayward E180 2 Isaac Schali MADY
3 Morgan Leka LOZ 3 Morgan Leka SMF
4 Jessica Crowhurst DDFM 4 Austin Smith BM
5 Quinn Evans EV4 5 Ethan Merckling FA31
6 Bobbi Feller FINN 6 Melanie Martin CIEO
7 Jessica Crowhurst DDSH 7 Alexa Demland MW44B
8 Ethan Merckling B25 8 Morgan Leka SMQ
9 Madison Stevens VLP 9 Jessica Crowhurst DDLI
10 Austin Smith M315 10 Peyton Evans BEN
   
Black Junior Bucks Black Junior Does
Number in Class  #27 Number in Class  #35
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Marissa Wells MW51B 1 Nathan Graybeal IGU6C
2 Colby Seymore SID 2 Jacalynn Gumz J109
3 Marissa Wells MW50B 3 Erica Haas FAME
4 Ben Hibbert HFW 4 Ben Hibbert HF30
5 Erica Haas BRUC 5 Rachel Ehnis 11E3
6 Bethany Brown HBCK 6 Colby Seymore DISCO
7 Erica Haas LIKE 7 Erica Haas E152
8 Erica Haas NEMO 8 Jacalynn Gumz J124
9 Rachel Ehnis 11EZ 9 Marissa Wells MW57B
10 Mitchell Liwanag JD1 10 Marissa Wells MW55B

Blue

Best Blue: Blue Jr Doe Best Opp Blue: Blue Jr Buck
Best BlueSr: Sr Buck Best Blue Jr: Jr Buck
Blue Senior Bucks Blue Senior Does
Number in Class  #18 Number in Class  #18
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Jacalynn Gumz J72 1 Shawna Jewell SJ27
2 Jessica Crowhurst DDWW 2 Alexa Demland ARD62
3 Nathan Graybeal IGT3L 3 Morgan Leka L06
4 Morgan Leka SMD 4 Carley Klansek CK7
5 Alexa Demland M42 5 Marissa Wells MW42
6 Nathan Graybeal IGU3B 6 Erica Haas ELH
7 Nathan Graybeal OGM44 7 Morgan Leka LIN
8 Erin Hayward CSB 8 Emily Mason E40
9 Peyton Evans TUR 9 Nathan Graybeal IGT3U
10 Peyton Evans SCAR 10 Jacalynn Gumz KJ2
   
Blue Junior Bucks Blue Junior Does
Number in Class  #12 Number in Class  #17
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Erica Haas YOK 1 Bethany Brown HB86
2 Nathan Graybeal IGT6F 2 Nathan Graybeal IGU61
3 Morgan Leka L123 3 Nathan Graybeal IGU6G
4 Emily Mason EB125 4 Alexa Demland ARD82
5 Cory Sobralski CBL2 5 Vincent Consiglio CJB48
6 Bailey Lick HUT 6 Erica Haas E132
7 Nathan Graybeal IGT3T 7 Erica Haas E126
8 Jessica Crowhurst DDSC 8 Erica Haas E146
9 Peyton Evans PIG 9 Vincent Consiglio CJG40
10 Quinn Evans HOP 10 Jacalynn Gumz J93

Chocolate

Best Choc: Choc Jr Doe Best Opp Choc: Choc jr Buck
Best Choc Sr: Sr Doe Best Choc Jr: Jr Doe
Chocolate Senior Bucks Chocolate Senior Does
Number in Class  #10 Number in Class  #9
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Brianna Haas BC15 1 Michelle Meijer B58
2 Erin Hayward RZ71 2 Brett Thurston T82
3 Hunter Seymore JAVA 3 Bobbi Feller W691
4 Jessica Bowser B101 4 Michelle Meijer B52
5 Hunter Seymore BEANS 5 Jamie/Nolan/Alex McBride MC533
6 Shawna Jewell SJ20 6 Jamie/Nolan/Alex McBride MC433
7 Brett Thurston T83 7 Zayne Hunter C18
8 Zayne Hunter ZC19 8 DQ
9 DQ 9 DQ
10 DQ 10
   
Chocolate Junior Bucks Chocolate Junior Does
Number in Class  #14 Number in Class  #13
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Morgan Doak CB48 1 Brianna Haas BC20
2 Brianna Haas BC19 2 Hunter Seymore OTROX
3 Jacalynn Gumz J123 3 Brianna Haas BC16
4 Hunter Seymore BUCK 4 Hunter Seymore LOCA
5 Morgan Doak CB55 5 Hunter Seymore LATTE
6 Jacalynn Gumz J85 6 Morgan Doak CB54
7 Grace/Joy/Josiah/Nehemiah/Elijah Westercamp WTTIM 7 Brianna Haas NESLY
8 Brianna Haas HRSHY 8 Shawna Jewell SJ34
9 Zayne Hunter ZC25 9 Morgan Doak CB42
10 Zayne Hunter ZC27 10 Vincent Consiglio RCN5

Tortoise

Best Tort: Tort Jr Doe Best Opp Tort: Tort Jr Buck
Best Sr Tort: Sr Buck Best Jr Tort: Jr Doe
Tortoise Senior Buck Tortoise Senior Doe
Number in Class  #9 Number in Class  #13
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Marissa Wells MW30T 1 Austin Smith 1
2 Bryan Kerdeman RCD1 2 Austin Smith 50
3 Erica Haas ELMO 3 Sarah Townsend S22
4 Vincent Consiglio CJT3 4 Brianna Thurston T79
5 Emily Mason ET72 5 Quinn Evans QP34
6 Erica Haas GB 6 Lane Faulkenberry 20
7 Austin Smith J46 7 Erica Hass JEN
8 Ben Hibbert HF29 8 Erica Hass E58
9 Erin Hayward KJ50 9 Jamie/Nolan/Alex McBride ME534
10 10 Tiffany Undestad ETU
Tortoise Junior Buck Tortoise Junior Doe
Number in Class  #15 Number in Class  #16
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Vincent Consiglio CJT53 1 Austin Smith 85
2 Emily Mason ET145 2 Erica Haas L114
3 Erica Haas JEFF 3 Erica Haas L130
4 Erica Haas BUDY 4 Erica Haas L110
5 Brandon Moe OK 5 Brianna Thurston T109
6 Erica Haas HOP 6 Erica Haas L120
7 Erica Haas HIT 7 Vincent Consiglio CJT48
8 Erica Haas HOT 8 Erica Haas SHARN
9 Vincent Consiglio CJT51 9 Vincent Consiglio CJT56
10 Austin Smith S8 10 Erica Haas YSUB

Steel

Best Steel: Steel Jr Doe Best Opp Steel: Steel jr Buck
Best Steel Sr: Steel Sr Doe Best Steel Jr: Jr Doe
Steel Senior Buck Steel Senior Doe
Number in Class  #9 Number in Class  #9
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Peyton Evans ROB 1 Alexa Demland ARD67
2 Marissa Wells MW355 2 Cory Sobralski IB46
3 Jamie/Nolan/Alex McBride B75 3 Peyton Evans PUM
4 Marissa Wells MW305 4 Alexa Demland ARD50
5 Erin Hayward CS4 5 Jessica Crowhurst DDMM
6 Alexa Demland SR6B 6 Jessica Crowhurst DDB15
7 Cory Sobralski C53 7 Michelle Meijer SS2
8 DQ k790 8 Erin Hayward CS5
9 9
10 10
   
Steel Junior Buck Steel Junior Doe
Number in Class  #9 Number in Class  #11
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Brianna Haas BS19 1 Marissa Wells MW435
2 Emily Mason ES159 2 Marissa Wells MW495
3 Brianna Haas B515 3 Dustin Pruett KB15
4 Marissa Wells MW415 4 Marissa Wells NW445
5 Morgan Leka L18 5 Marissa Wells MW427
6 Vincent Consiglio CJS3 6 Vincent Consiglio CJS26
7 Brianna Haas S17 7 Alexa Demland ARD90
8 Jacalynn Gumz J104 8 Brianna Haas SASY
9 Marissa Wells MW485 9 Grace/Joy/Josiah/Nehemiah/Elijah Westercamp W1SF4
10 10 DQ SAVY

Gray

Best Gray: Gray Jr Buck Best Opp Gray: Gray Jr Doe
Best Gray Sr: Sr Buck Best Gray Jr: Jr Buck
Gray Senior Buck Gray Senior Doe
Number in Class  #18 Number in Class  #10
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Jacalynn Gumz D11 1 Erin Hayward O20
2 Cory Sobralski MXX 2 Colby Seymore CAIT
3 Colby Seymore FT 3 Erin Hayward M019
4 Colby Seymore OT 4 Colby Seymore LUCK
5 Brianna Haas BR7 5 Colby Seymore HOTSTUFF
6 Grace/Joy/Josiah/Nehemiah/Elijah Westercamp WG01 6 Alexa Demland ARD68
7 Austin Smith GM18 7 Grace/Joy/Josiah/Nehemiah/Elijah Westercamp W1TT4
8 Erin Hayward 3 8 Colby Seymore PLUM
9 Brett Thurston T64 9 Chyann Stewart WGH
10 Marissa Wells MW28G 10 DQ MACIE
   
Gray Junior Buck Gray Junior Doe
Number in Class  #20 Number in Class  #19
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Jacalynn Gumz JJ 1 Alexa Demland ARD80
2 Michelle Meijer CG1 2 Jacalynn Gumz J99
3 Colby Seymore STONE 3 Jacalynn Gumz J119
4 Jacalynn Gumz J98 4 Emily Mason EG152
5 Morgan Leka L16 5 Jacalynn Gumz JX
6 Colby Seymore TOBIN 6 Colby Seymore DARA
7 Jacalynn Gumz J120 7 Alexa Demland ARD90
8 Alexa Demland ARD93 8 Vincent Consiglio CJGB2
9 Alexa Demland ARD87 9 Colby Seymore MADDIE
10 Emily Mason EG147 10 Brianna Haas ANN

Best Fur: Alexa Demland Black Best Overall Display: Erica Haas  2350
Best Black Fur: Alexa Demland SROF Best Black Disp: Erica Haas  771
Best Blue Fur: Bethany Brown HB86 Best Blue Disp: Nathan Graybeal 787
Best Choc Fur: none shown Best Choc Disp: Hunter Seymore 600
Best Tort Fur: Erica Haas SHARN Best Tort Disp: Erica Haas 1141
Best Steel Fur: Alexa Demland SR68 Best Steel Disp: Marissa Wells 583
Best Gray Fur: Jacalynn Gumz D11 Best Gray Disp: Jacalyn Gumz 1113

 

Back to Top Back to Events Back to Home