logo
Sanctioned Shows
Specialty Shows
Show Results
Past Winners
Hall of Fame
Dutch Reporters
Varieties w/COD
Winners Circle
What Do You Think?

2011 National Dutch Show
Open Winner Pictures


Open Results Youth Results Friday Night Events Youth Contests AOV Class
Open Winner Pictures Youth Winner Pictures Fur Class Results Sellers Class Pictures


Thank you Steve Wilch for the pictures!

overall winners
  Overall Open Winners

Dr. Scott Williamson: Best of Breed & Best Overall Senior
Briony Barnes: Best Overall Fur
Dan & Theresa Schwandt: Best Overall Display
Sara & Phil Lape: Best Overall Junior
James Rydell: Best Opposite Sex of Breed


open black winners open blue
Open Black Variety Winners

Warren Wiltman: Best Black Fur
James Rydell: BOSV, Black Display, Black Sr Buck Class
Dr. Scott Williamson: BOV, Best Black Sr, Black Sr Doe Class
Dan & Theresa Schwandt: Black Jr Buck Class
Barb & Dennis Kline: Best Black Jr, Black Jr Doe Class
Blue Variety Winners

Briony Barnes: BOV, Best Sr, Best Blue Fur, Blue Sr Doe Class
Sharon & Eric Mixdorf: BOSV, Blue Sr Buck Class
Janet Bowers: Blue Jr Buck Class
Aaron Martin: Blue Display, Best Blue Jr, Blue Jr Doe Class
open chocolate
open gray
Open Chocolate Variety Winners

Ricky Wood: BOSV, Chocolate Jr Buck Class
Janet Bower: Best Chocolate Sr, Chocolate Sr Doe Class
Phil & Sara Lape: BOV, Best Chocolate Jr, Best Chocolate Fur, Chocolate Jr Doe Class
Not Pictured:
Todd Biddle: Chocolate Display
Valerie Worzella: Chocolate Sr Buck Class
Open Gray Variety Winners

Lisa Wittrock: BOSV, Gray Sr Buck Class
Kristy Hume: Gray Display, Best Gray Jr, Gray Jr Buck Class, Gray Jr Doe Class
Dan & Theresa Schwandt: BOV, Best Gray Sr, Gray Sr Doe Class
Dennis McIntee Sr: Best Gray Fur
open steel open tort
Open Steel Variety Winners

Al Gerhart: Steel Display, Steel Jr Buck Class
John Imes: Steel Sr Doe Class
Kristy Hume: BOSV, Best Steel Jr, Best Steel Fur, Steel Jr Doe Class
Michael Smith: BOV, Best Steel Sr, Steel Sr Buck Class
Open Tortoise Variety Winners

Sharon & Eric Mixdorf: BOV, Best Tortoise Sr, Best Tortoise Fur, Tortoise Sr Buck Class
James Rydell: Tortise Sr Doe Class
Dan & Theresa Schwandt: Tortoise Display, Tortoise Jr Buck Class
Not Pictured:
Harold Smith III: BOSV, Best Tortoise Jr, Tortoise Jr Doe Class

Judging Best Of Breed

open judges crowd
Open judges for BOB: Kevin Hooper, Erik Bengtson, John Grimm & Richard Gehr

judges judges
Open BOB board The Judge's final tally.
BOV & BOSV Pictures taken by Kristy Hume
open bov black
#NCY Black Senior Doe - BOV
Owned by Dr. Scott Williamson
open bosv black
#F82 Black Senior Buck - BOSV
Owned by James Rydell
open bov blue
#BBX25 Blue Senior Doe - BOV
Owned by Briony Barnes
open bosv blue
#015H Blue Senior Buck - BOSV
Owned by Eric & Sharon Mixdorf
open bov choc
#CDC190 Chocolate Junior Doe - BOV
Owned by Phil & Sara Lape
open bosv gray
#SO197 Gray Senior Doe - BOSV
Owned by Dan & Theresa Schwandt
open bov steel
#EM4S Steel Senior Buck - BOV
Owned by Michael Smith
Zsa Zsa
#SR1N Steel Junior Doe - BOSV
Owned by Kristy Hume
open bov tort  
#659H Tortoise Senior Buck - BOV
Owned by Eric & Sharon Mixdorf
 

Back to Home Back to Events Back to Top