2012 ARBA Youth Class Winners


Open Class Winners Youth Class Winners Sellers Class Back to Events
Open Winners Pictures Youth Winners Pictures Convention Pictures Back to Home

385 Shown

Youth Awards

Youth BOB Taylor Mills MT25 Black Jr Doe
Youth BOS Taylor Mills SMOKEY Tort Sr Buck
Best Overall Display Erica/Brianna Haas 3235
Best Senior Overall Taylor Mills SMOKEY Tort Sr Buck
Best Junior Overall Taylor Mills MT25 Black Jr Doe
Best Overall Fur Taylor Mills GIADA Black
     
BOV Black Taylor Mills MT25 Junior Doe
BOSV Black Erica/Brianna Haas E213 Junior Buck
Best Black Senior Taylor Mills MT13 Senior Doe
Best Black Junior Taylor Mills MT25 Junior Doe
1st Black Sr. Buck Colby/Hunter Seymore Roger
1st Black Sr. Doe Taylor Mills MT13
1st Black Jr. Buck Erica/Brianna Haas E213
1st Black Jr.Doe Taylor Mills MT25
Best Black Fur Taylor Mills GIADA
Best Black Display Erica/Brianna Haas 1223
     
BOV Blue Colby/Hunter Seymore DUKE Senior Buck
BOS Blue Dustin Pruett LX Junior Doe
Best Blue Senior Colby/Hunter Seymore DUKE Senior Buck
Best Blue Junior Erica/Brianna Haas E221 Junior Buck
1st Blue Sr. Buck Colby/Hunter Seymore DUKE
1st Blue Sr. Doe Alexa Demland ARD160
1st Blue Jr. Buck Erica/Brianna Haas E221
1st Blue Jr. Doe Dustin Pruett LX
Best Blue Fur Bethany Brown 8HB
Best Blue Display Erica/Brianna Haas 602
     
BOV Chocolate Alexus Grecoe AR52 Senior Doe
BOSV Chocolate Calvin Duther C3 Senior Buck
Best Chocolate Senior Alexus Grecoe AR52 Senior Doe
Best Chocolate Junior Erica/Brianna Haas SHOCK Junior Doe
1st Chocolate Sr. Buck Calvin Duther C3
1st Chocolate Sr. Doe Alexus Grecoe AR52
1st Chocolate Jr. Buck Alexus Grecoe AC8
1st Chocolate Jr. Doe Erica/Brianna Haas SHOCK
Best Chocolate Fur Autumn Denniston MNC2
Best Chocolate Display Erica/Brianna Haas 306
     
BOV Tort Taylor Mills SMOKEY Senior Buck
BOSV Tort Taylor Mills SPICE Senior Doe
Best Tort Senior Taylor Mills SMOKEY Senior Buck
Best Tort Junior Taylor Mills PAYBACK Junior Buck
1st Tort Sr. Buck Taylor Mills SMOKEY
1st Tort Sr. Doe Taylor Mills SPICE
1st Tort Jr. Buck Taylor Mills PAYBACK
1st Tort Jr. Doe Taylor Mills DELTA
Best Tort Fur Taylor Mills CAROLINE
Best Tort Display Taylor Mills   1337
     
BOV Steel Alexa Demland ARD152 Junior Doe
BOSV Steel Erica/Brianna Haas KIP Junior Buck
Best Steel Senior Juliana Artrip JA11 Senior Buck
Best Steel Junior Alexa Demland ARD152 Junior Doe
1st Steel Sr. Buck Juliana Artrip JA11
1st Steel Sr. Doe Alexa Demland ARD146
1st Steel Jr. Buck Erica/Brianna Haas KIP
1st Steel Jr. Doe Alexa Demland ARD152
Best Steel Fur  
Best Steel Display Alexa Demland 210 210
     
BOV Gray Colby/Hunter Seymore STEVE Junior Buck
BOSV Gray Alexa Demland ARD172 Junior Doe
Best Gray Senior Colby/Hunter Seymore LILLY Senior Doe
Best Gray Junior Colby/Hunter Seymore STEVE Junior Buck
1st Gray Sr. Buck  
1st Gray Sr. Doe Colby/Hunter Seymore LILLY
1st Gray Jr. Buck Colby/Hunter Seymore STEVE
1st Gray Jr. Doe Alexa Demland ARD172
Best Gray Fur Alexus Grecoe AG6
Best Gray Display Colby/Hunter Seymore 653

Black

Best Black: Black Jr Doe Best Opp Black:Black Jr Buck
Best Black Sr: Sr Doe Best Black Jr: Jr Doe
Black Senior Bucks Black Senior Does
Number in Class  #22 Number in Class  #29
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Colby/Hunter Seymore Roger 1 Taylor Mills MT13
2 Anna Tonka O63 2 Taylor Mills CC
3 Taylor Mills ASAX 3 Taylor Mills MT11
4 Erica/Brianna Haas Koby 4 Erica/Brianna Haas E214
5 Jessica Crowhurst DDFM 5 Leah Schuldt S1299
6 Terra Desautell Toby 6 Tyler/Danika Zachare LL
7 Dustin Pruett HLO 7 Erica/Brianna Haas JAZ1
8 Taylor Mills DC 8 Adrianna Meiergerd J14
9 Bethany Brown HBAR 9 Erica/Brianna Haas STORM
10 Danielle feller RKY2 10 Terra Desautell RZ6
Black Junior Bucks Black Junior Does
Number in Class  #29 Number in Class  #38
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Erica/Brianna Haas E213 1 Taylor Mills MT25
2 Erica/Brianna Haas ZAC 2 Erica/Brianna Haas SEXI
3 Erica/Brianna Haas ERIC 3 Taylor Mills BING
4 Bethany Brown 4HB 4 Erica/Brianna Haas E216
5 Alexa Demland ARD201 5 Taylor Mills GIADA
6 Taylor Mills AMMO 6 Ben Hibbert H60
7 Colby/Hunter Seymore MOJO 7 Ben Hibbert H62
8 Erica/Brianna Haas E215 8 Ben Hibbert H80
9 Erica/Brianna Haas CURT 9 Bethany Brown HB9
10 Erica/Brianna Haas TIN 10 Tiffany Undestad TA71

 


Blue

Best Blue: Blue Sr Buck Best Opp Blue: Blue Jr Doe
Best BlueSr: Sr Buck Best Blue Jr: Jr Buck
Blue Senior Bucks Blue Senior Does
Number in Class  #15 Number in Class  #10
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Colby/Hunter Seymore DUKE 1 Alexa Demland ARD160
2 Tiffany Undestad 1 2 Taylor Mills BLUBAUOY
3 Erica/Brianna Haas COOL 3 Alexa Demland ARD158
4 Leah Schuldt COOTER 4 Colby/Hunter Seymore ZOFIA
5 Alexus Grecoe KB568 5 Erica/Brianna Haas SECRT
6 Jessica Crowhurst DDWW 6 Grace/Joy/Josiah Westercamp W224
7 Savana Henderson SK25 7 Tristen Bruckner CWC
8 Isaac Schali STINKBUG 8 Kimberly Stone O97
9 Halee Lusk HDH7 9
10 Halee Lusk M1115 10
Blue Junior Bucks Blue Junior Does
Number in Class  #18 Number in Class  #14
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Erica/Brianna Haas E221 1 Dustin Pruett LX
2 Bethany Brown 8HB 2 Jacalynn Gumz J176
3 Alexus Grecoe AB11 3 Taylor Mills GIGI
4 Erica/Brianna Haas KING 4 Erica/Brianna Haas E210
5 Tyler/Danika TH1 5 Dustin Pruett DX
6 Colby/Hunter Seymore SONIC 6 Bethany Brown HB11
7 JacalyNn Gumz J161 7 Taylor Mills LAJOLLA
8 Tristen Bruckner BLADE 8 Alexus Grecoe AB25
9 Alexus Grecoe AB20 9 Erica/Brianna Haas TRIP
10 Hannah Remington K899 10 Jacalynn Gumz J170

 


Chocolate

Best Choc: Choc Sr Doe Best Opp Choc: Choc Sr Buck
Best Choc Sr: Sr Doe Best Choc Jr: Jr Doe
Chocolate Senior Bucks Chocolate Senior Does
Number in Class  #5 Number in Class  #7
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Calvin Duther C3 1 Alexus Grecoe AR52
2 Tadan Wilson T3 2 Bobbi Feller HAZEL
3 Emily Mason EC189 3 Erica/Brianna Haas FANY
4 Emily Mason EC217 4 Autumn Dennistown MNC2
5 DQ 5 Tadan Wilson T18
6 6 Adrianna Meiergerd KG8
7 7 Erica/Brianna Haas BC6
8 8
9 9
10 10
Chocolate Junior Bucks Chocolate Junior Does
Number in Class  #9 Number in Class  #9
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Alexus Grecoe AC8 1 Erica/Brianna Haas SHOCK
2 Erica/Brianna Haas HC25 2 Terra Desautell LEXI
3 Savana Henderson WBD39 3 Erica/Brianna Haas LEG
4 Bethany Brown/Erin Ercklentz EEZ 4 Grace/Joy/Josiah Westercamp W260
5 Autumn Dennistoun MPAYDAY 5 Jacalyn Gumz J193
6 Terra Desautell ASTRO 6 Alexus Grecoe AC10
7 Terra Desautell RUSTY 7 Terra Desautell FAITH
8 Terra Desautell KODA 8 Terra Desautell ASIA
9 Alexus Grecoe AC11 9 DQ  
10     10

 


Tortoise

Best Tort: Tort Sr Buck Best Opp Tort: Tort Sr Doe
Best Sr Tort: Sr Buck Best Jr Tort: Jr Buck
Tortoise Senior Buck Tortoise Senior Doe
Number in Class  #7 Number in Class  #10
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Taylor Mills SMOKEY 1 Taylor Mills SPICE
2 Taylor Mills RT 2 Taylor Mills MARISCHINO
3 Erica/Brianna Haas L21 3 Erica/Brianna Haas FOX
4 Erica/Brianna Haas PETA 4 Taylor Mills NUTMEG
5 Taylor Mills GUNSMOKE 5 Erica/Brianna Haas PRADA
6 Tristen Bruckner SPEN 6 Erica/Brianna Haas L24
7 DQ   7 Tristem Bruckner CLY
8 8 Amber/Autum SUNNY
9 9 Erica/Brianna Haas SUNNY
10 10 Erica/Brianna Haas L204
Tortoise Junior Buck Tortoise Junior Doe
Number in Class  #15 Number in Class  #15
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Taylor Mills PAYBACK 1 Taylor Mills DELTA
2 Tristen Bruckner SPO1 2 Erica/Brianna Haas L220
3 Taylor Mills OAK 3 Taylor Mills CAROLINE
4 Taylor Mills CROSSFIRE 4 Emmary Eagleson BBROXY
5 Donavon Swartout SMR3 5 Tristen Bruckner SAND
6 Jacalynn Gumz JOKE 6 Erica/Brianna Haas LONI
7 Tristem Bruckner PDLK 7 Taylor Mills PINE
8 Erica/Brianna Haas LORG 8 Taylor Mills CB
9 Jacalynn Gumz JIM 9 Taylor Mills LEIA
10 Monty/Clint Lake CL2 10 Jacalynn Gumz JILL

 


Steel

Best Steel: Steel Jr Doe Best Opp Steel: Steel Jr Buck
Best Steel Sr: Steel Sr Buck Best Steel Sr: Steel Jr Doe
Steel Senior Buck Steel Senior Doe
Number in Class  #6 Number in Class  #6
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Juliana Artrip JA11 1 Alexa Demland ARD146
2 Alexus Grecoe AR45 2 Tiffany Gerst T7
3 Erica/Brianna Haas BS15 3 Donavon Swartout SMR1
4 Janie/Nolan/Alexander MC709 4 Jessica Crowhurst DDSK
5 Alexa Demland ARD135 5 Jessica Crowhurst DDBIS
6 Tiffany Gerst T5 6 Jessica Crowhurst DDMM
7 7
8 8
9 9
10 10
Steel Junior Buck Steel Junior Doe
Number in Class  #6 Number in Class  #5
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Erica/Brianna Haas KIP 1 Alexa Demland ARD152
2 Erica/Brianna Haas KIT 2 Grace/Joy/Josiah Westercamp W264
3 Emily Mason H263 3 Hannah Remington D1
4 Alexa Demland ARD205 4 Jacalynn Gumz J190
5 Jacalynn Gumz JZ 5 DQ
6 Dustin Pruett HK 6
7 7
8 8
9 9
10   10

 


Gray

Best Gray: Gray Jr Buck Best Opp Gray: Gray Jr Doe
Best Gray Sr: Sr Doe Best Gray Jr: Jr Buck
Gray Senior Buck Gray Senior Doe
Number in Class  #7 Number in Class  #8
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Colby/Hunter Seymore TOBIN 1 Colby/Hunter Seymore LILLY
2 Colby/Hunter Seymore EVAN 2 Alexa Demland ARD144
3 Emily Mason EG75 3 Emily Mason EG75
4 Erica/Brianna Haas HG22 4 Erica/Brianna Haas HG28
5 Savana Henderson SK29 5 Colby/Hunter Seymore MAGIE
6 Amber /Autumn AJ 6 Jacalynn Gumz J166
7 Janie/Nolan/Alexander McBride MC693 7 Colby/Hunter Seymore POLLY
8 8 Matthew Tanago JILL
9 9
10 10
Gray Junior Buck Gray Junior Doe
Number in Class  #11 Number in Class  #10
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Colby/Hunter Seymore STEVE 1 Alexa Demland ARD172
2 Erica/Brianna Haas GER 2 Colby/Hunter Seymore PLUMLY
3 Alexus Grecoe AG14 3 Erica/Brianna Haas HG204
4 Colby/Hunter Seymore OAKLEY 4 Alexus Grecoe AG15
5 Erica/Brianna Haas HG23 5 Alexus Greacoe AG6
6 Alexa Demland ARD149 6 Jacalynn Gumz J171
7 Jacalyn Gumz J194 7 Jacalynn Gumz J178
8 Alexus Grecoe AG7 8 Jacalynn Gumz J188
9 Jacalyn Gumz J167 9 Colby/Hunter Seymore PLUOT
10 Colby/Hunter Seymore SETH 10 DQ BEBE

 


Best Fur:Taylor Mills Black Best Overall Display: Erica/Brianna Haas 3235
Best Black Fur: Taylor Mills GIADA Best Black Disp: Erica/Brianna Haas  1223
Best Blue Fur: Bethany Brown 8HB Best Blue Disp: Erica/Brianna Haas 602
Best Choc Fur: Autumn Denniston MNC2 Best Choc Disp: Erica/Brianna Haas  306
Best Tort Fur: Taylor Mills CAROLINE Best Tort Disp: Taylor Mills 1337
Best Steel Fur:Alexa Demland ARD152 Best Steel Disp: Alexa Demland 210
Best Gray Fur: Alexus Grecoe AG6 Best Gray Disp: Colby/Hunter Seymore 653

 

Back to Top Back to Events Back to Home