logo
Sanctioned Shows
Specialty Shows
Show Results
Past Winners
Hall of Fame
Dutch Reporters
Varieties w/COD
Winners Circle
What Do You Think?

2012 National Dutch Show
Open Winner Pictures


Open Results Youth Results Friday Night Activies & Fun Classes Youth Contests AOV Class
Open Winner Pictures Youth Winner Pictures Fur Class Results Sellers Class Pictures


Thank you Steve Wilch for the pictures!

Open overall NDS awards
  Overall Open Winners

Ricky Wood with Best Overall Junior
Briony Barnes with Best Overall Fur
Nathan Graybeal with Best of Breed, Best Opposite of Breed, Best Overall Senior
Kevin Hooper with Best Overall Display


Open Black Awards open blue awards
Open Black Variety Winners

Lisa Wittrock with Black Jr Buck Class
Nathan Graybeal with BOV, Best Black Sr, Best Black Fur, Black Sr Doe
Ricky Wood with BOSV, , Black Sr Buck Class
Kevin Hooper with Best Black Display, Best Black Jr, Black Junior Doe Class
Blue Variety Winners

Gene Knieling with Blue Jr Buck Class
Kristy Hume with BOSV, Best Blue Display, Best Blue Jr, Blue Jr Doe Class
Briony Barnes with Best Blue Fur
Aaron Martin with Blue Sr Doe Class
Dan & Theresa Schwandt with BOV, Best Blue Sr, Blue Sr Buck Class
Open Chocolate Awards
Open Gray Awards
Open Chocolate Variety Winners

James Rydell with BOSV, Best Chocolate Jr, Chocolate Jr Buck Class
Gail Biddle & Todd Biddle with BOV, Best Chocolate Display, Best Chocolate Sr, Best Chocolate Fur, Chocolate Sr Doe Class
Lonnie Harper with Chocolate Jr Doe Class
Scott & Rachel Braden with Chocolate Sr Buck Class

Open Gray Variety Winners

Ricky Wood with Best Gray Jr, Gray Jr Doe Class
Dan & Theresa Schwandt with Best Gray Fur
Lisa Wittrock with Best Gray Display
Hero Walters with BOV, Best Gray Sr, Gray Sr Doe Class
Lonnie Harper with Gray Sr Buck Class
Kevin Hooper with BOSV, Gray Jr Buck Class

open steel winners

Open Tort Awards

Open Steel Variety Winners

Kristy Hume with Best Steel Fur
Nathan Graybeal with BOSV, Steel Jr Buck Class
Fred & Kathy Mullinax with Best Steel Jr, Steel Jr Doe Class
Val Slack with BOV, Best Steel Sr, Steel Sr Doe Class
Al Gerhart with Best Steel Display, Steel Sr Buck Class
Open Tortoise Variety Winners

Ricky Wood with BOV, Best Tort Sr, Tortoise Sr Doe Class
Kevin Hooper with Best Tortoise Display, Best Tortoise Fur
Dan & Theresa Schwandt with Tortoise Jr Buck Class
Fred & Kathy Mullinax with BOSV, Tortoise Sr Buck Class
Not pictured:Jared Whaley with Best Tortoise Jr, Tortoise Jr Doe Class

Judging Best Of Breed

   
open bob judges
Open judges for BOB: Glen Carr (Senior Judge), Eric Bengtson, Kevin Bogan, Josh Humphries
crowd for bob
crowd for bob Judge's tally
The judge's final tally.
open bob
Open BOB: Nathan Graybeal with a Black Sr Doe #1GU6C
open bos
Open BOS: Nathan Graybeal with a Steel Jr Buck #1GCM1

Back to Home Back to Events Back to Top