2013 ARBA Open Class Winners


Open Class Winners Youth Class Winners Sellers Class Back to Events
Open Winners Pictures Youth Winners Pictures Convention Pictures Back to Home

 

782 Shown

Open Awards

Open BOB Billy Bounds #LB823 Gray Jr Doe
Open BOS Billy Bounds #LB831 Gray Jr Buck
Best Overall Display Dan & Theresa Schwandt  
Best Senior Overall Ricky Wood #L44 Black Sr Buck
Best Junior Overall Billy Bounds #LB23 Gray Jr Doe
Best Overall Fur Al & Mac Gerhart #A643  
     
BOV Black Ricky Wood #L44 Sr Buck
BOSV Black Lisa Wittrcck #MAS Sr Doe
Best Black Senior Ricky Wood #L44 Sr Buck
Best Black Junior Tim Wiley #T229 Jr Buck
1st Black Sr. Buck Ricky Wood #L44  
1st Black Sr. Doe Lisa Wittrock #MAS  
1st Black Jr. Buck Tim Wiley #T229  
1st Black Jr.Doe Dan & Theresa Schwandt #S3126  
Best Black Fur Al & Mac Gerhart #A643  
Best Black Display Dan & Theresa Schwandt    
     
BOV Blue Hero Wolters #HS5 Jr Doe
BOS Blue Ricky Wood #B12 Sr Buck
Best Blue Senior Ricky Wood #B12 Sr Buck
Best Blue Junior Hero Wolters #HS5 Jr Doe
1st Blue Sr. Buck Ricky Wood #B12  
1st Blue Sr. Doe Kristy Hume #83SR  
1st Blue Jr. Buck Gene Knieling #K70B  
1st Blue Jr. Doe Hero Wolters #HS5  
Best Blue Fur Al & Mac Gerhart M264  
Best Blue Display Gene Knieling  
     
BOV Chocolate Debbie Athey #SG319 Sr Buck
BOSV Chocolate Vincent Consiglio #CJC66 Jr Doe
Best Chocolate Senior Debbie Athey #SG319 Sr Buck
Best Chocolate Junior Vincent Consiglio #CJC66 Jr Doe
1st Chocolate Sr. Buck Debbie Athey #SG319  
1st Chocolate Sr. Doe Vincent Consiglio #CJC48  
1st Chocolate Jr. Buck Debbie Athey #SG311  
1st Chocolate Jr. Doe Vincent Consiglio #CJC66  
Best Chocolate Fur Todd Biddle #RCBO  
Best Chocolate Display Todd Biddle  
     
BOV Tort Kevin Hooper #KT787 Jr Doe
BOSV Tort Al & Mac Gerhart #KT743 Sr Buck
Best Tort Senior Al & Mac Gerhart #KT743 Sr Buck
Best Tort Junior Kevin Hooper #KT787 Jr Doe
1st Tort Sr. Buck Al & Mac Gerhart #KT743  
1st Tort Sr. Doe Harold Smith III #HSD202  
1st Tort Jr. Buck Breanna Brokow #84B  
1st Tort Jr. Doe Kevin Hooper #KT787  
Best Tort Fur Dan & Theresa Schwandt #S130  
Best Tort Display Kevin Hooper  
     
BOV Steel Al & Mac Gerhart #AS82 Sr Doe
BOSV Steel Shelly Thompson #1 Sr Buck
Best Steel Senior Al & Mac Gerhart #AS82 Sr Doe
Best Steel Junior John Graybeal's 36H6U #36H6U Jr Doe
1st Steel Sr. Buck Shelly Thompson #1  
1st Steel Sr. Doe Al & Mac Gerhart #AS82  
1st Steel Jr. Buck Al & Mac Gerhart #MS74  
1st Steel Jr. Doe John Graybeal #36H6U  
Best Steel Fur Al & Mac Gerhart #AS82  
Best Steel Display Al & Mac Gerhart    
     
BOV Gray Billy Bounds #LB823 Jr Doe
BOSV Gray Billy Bounds #LB831 Jr Buck
Best Gray Senior Dick Evenburg #DESID Sr Buck
Best Gray Junior Billy Bounds #LB823 Jr Doe
1st Gray Sr. Buck Dick Evenburg #DESID  
1st Gray Sr. Doe D & L Kilander #KD17  
1st Gray Jr. Buck Billy Bounds #LB831  
1st Gray Jr. Doe Billy Bounds #LB823  
Best Gray Fur Ricky Wood #3G  
Best Gray Display Billy Bounds  

Black

Best Black: Black Sr Buck Best Opp Black: Black Sr Doe
Best Black Sr: Sr Buck Best Black Jr: Jr Buck
Black Senior Bucks Black Senior Does
Number in Class 32 Number in Class  47
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Ricky Wood #L44 1 Lisa Wittrock #MAS
2 Ricky Wood #L57 2 Penn & Sue Peters #S27
3 Dan & Theresa Schwandt #S316 3 Sue Hill #792Z
4 Kristy Hume #SRW0 4 Lisa Wittrock #SB
5 Kevin Hooper #K1084 5 Dan & Theresa Schwandt #S377
6 Dan & Theresa Schwandt #S3100 6 Al & Mac Gerhart #A629
7 Doug & Deena Wonders #CLR22 7 Scott & Rachel Braden #30
8 Stan Goeglein #9A 8 James Rydell #L46
9 Kevin Hooper #K1083 9 Olivia Wismer #SPSB2
10 Hero Wolters #H1 10 Margie & Ray Brewer #SFA
BlackJunior Bucks Black Junior Does
Number in Class  60 Number in Class  71
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Tim Wiley #T229 1 Dan & Theresa Schwandt #S3126
2 Dan & Theresa Schwandt #S376 2 Warren Wiltman #W759
3 Scott Williamson #CIN 3 Kevin Hooper #K1145
4 John Graybeal #36H7D 4 Phil & Sara Lape #CD530
5 Kristy Hume #62SR 5 Phil & Sara Lape #CD538
6 Doug & Deena Wonders #CLR27 6 Sue Hill #786Z
7 Sue Hill #763Z 7 Soctt Williamson #DMK
8 Ricky Wood #L55 8 Scott Williamson #CFN
9 Eric & Sharon Mixdorf #339 9 Al & Mac Gerhart #A641
10 Ricky Wood #L53 10 Gene Knieling #KB103

 


Blue

Best Blue: Blue Jr Doe Best Opp Blue: Blue Sr Buck
Best Blue Sr: Sr Buck Best Blue Jr Doe
Blue Senior Bucks Blue Senior Does
Number in Class  28 Number in Class  25
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Ricky Wood #B12 1 Kristy Hume #83SR
2 Dan & Theresa Schwandt #S324 2 Kristy Hume #79SR
3 Kristy Hume #44SR 3 Scott & Rachel Braden #SB3
4 Aaron Martin #M775 4 Warren Wiltman #W757
5 Kristy Hume #42SR 5 Ricky Wood #2B
6 Joseph Greer #M06 6 Aaron Martin #M671
7 Jean Harris #H21 7 Aaron Martin #M779
8 Ricky Wood #B10 8 Dan & Theresa Schwandt #S374
9 Eric & Sharon Mixdorf #173H 9 Valerie Worzella #VWBRTA
10 Scott & Rachel Braden #SB18 10 Eric & Sharon Mixdorf #292H
Blue Junior Bucks Blue Junior Does
Number in Class  35 Number in Class  48
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Gene Knieling #K70B 1 Hero Wolters HS5
2 John Graybeal #3GY5B 2 Scott & Rachel Braden #B2
3 Vincent Consiglio #CJB7 3 Dan & Theresa Schwandt #S3151
4 Dan & Theresa Schwandt #S3110 4 Gene Knieling #K72B
5 Paul & Chris Mdegan #RH3 5 Gene Knieling #K73B
6 Aaron Martin #M812 6 JoBeth Harden #ANJH2
7 Aaron Martin #M817 7 Scott & Rachel Braden #B24
8 John Graybeal #3GY6M 8 Ricky Wood #3B4
9 Valerie Worzella #VW171 9 John Graybeal #3BY6S
10 Aaron Martin #M810 10 Phil & Sara Lape #CDB160

 


Chocolate

Best Choc: Choc Sr Buck Best Opp Choc:Jr Doe
Best Choc Sr: Sr Buck Best Choc Jr: Jr Doe
Choc. Senior Bucks Choc. Senior Does
Number in Class  16 Number in Class  25
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Debbie Athey #SG319 1 Vincent Consiglio #CJC48
2 Wesley Nelson #KC577 2 Todd Biddle #RCJL
3 Kevin Hooper #KC5601 3 Victoria Speelmire #VZ12
4 Debbie Athey #SG321 4 Todd Biddle #J
5 Eric & Sharon Mixdorf #KC618 5 Wesley Nelson #13N08
6 Ricky Wood #C11A 6 Todd Biddle #RCGA
7 Valerie Worzella #VWCLYO 7 Raymond & Colleen Perghinski #RCW1
8 Debbie Athey #SG33 8 Shelly Thompson #STAR
9 Todd Biddle #ROCK 9 Debbie Athey #2C2
10 James Rydell #L29 10 Jean Harris #WR2
Choc. Junior Bucks Choc. Junior Does
Number in Class  37 Number in Class  51
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Debbie Athey #SG311 1 Vincent Consiglio #CJC66
2 Barb Kerdeman #BEANS 2 Phil & Sara Lape #CZ38
3 Eric & Sharon Mixdorf #311H 3 Kevin Hooper #KC652
4 Ricky Wood #C18 4 Pamela Dunning #BDL
5 Kevin Hooper #KC648 5 Todd Biddle #RCBO
6 James Rydell #L62 6 Debbie Athey #SG34
7 Raymond & Colleen Perghinski #RCC7 7 Todd Biddle #J89P
8 Raymond & Colleen Perghinski #RCC9 8 Valerie Worzella #VWCARI
9 Pam Dunning #BV1 9 Todd Biddle #RCJHR
10 James Rydell #L60 10 Scott & Rachel Braden #C16

 


Tortoise

Best Tort: Jr Doe Best Opp Tort: Sr Buck
Best Sr Tort: Sr Buck Best Jr Tort: Jr Doe
Tort. Senior Bucks Tort. Senior Does
Number in Class  20 Number in Class  18
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Al & Mac Gerhart #KT743 1 Harold Smith III #HSD202
2 Dakotah Gould #DF92 2 Harold Smith III #HSD208
3 Debbie Marquis #M392 3 Harold Smith III #HSD207
4 Kevin Hooper #KT774 4 Todd Biddle #LBRC1
5 Kevin Hooper #KT788 5 Eric & Sharon Mixdorf #292H
6 Dan & Theresa Schwandt #S360 6 Ricky Wood #3T
7 Harold Smith III #HSD69 7 Al & Mac Gerhart #CB4
8 Kevin Hooper #KT714 8 Harold Smith III #HSD200
9 Dan & Theresa Schwandt #S2131 9 Kevin Hooper #KT790
10 Vincent Consiglio #CJT51 10 Kevin Hooper #KT769
Tort. Junior Bucks Tort. Junior Does
Number in Class 33 Number in Class 36
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Breanna Brokow #84B 1 Kevin Hooper #KT787
2 Nancy Taylor #TAL 2 Dan & Theresa Schwandt #S3130
3 Susan Loan #D31 3 Dan & Theresa Schwandt #S3106
4 Susan Loan #D37 4 Kevin Hooper #KT795
5 Victoria Spellmire #VZ461 5 Kevin Hooper #KT782
6 Al & Mac Gerhart #J56 6 Dakotah Gould #DG38
7 Dan & Theresa Schwandt #S3107 7 Billy Bounds #LBRC14
8 Warren Wiltman #W749 8 Dakotah Gould #DG44
9 Vincent Consiglio #CJT11 9 Dan & Theresa Schwandt S3144
10 Dakotah Gould PG756 10 Harold Smith III HSD234

 


Steel

Best Steel: Sr Doe Best Opp Steel: Jr Buck
Best Sr Steel: Sr Doe Best Jr Steel:Jr Doe
Steel Senior Bucks Steel Senior Does
Number in Class  16 Number in Class  19
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Shelly Thompson #1 1 Al & Mac Gerhart #AS82
2 Ricky Wood #57 2 Janet Bowers #3B48
3 Billy Bounds #LB791 3 Al & Mac Gerhart #AS83
4 Kevin Hooper #KS475 4 Shelly Thompson #P6
5 Janet Bowers #BS19 5 Olvia Wismer #KDMH1
6 Mickey Anderson #ED1 6 Mickey Anderson #3AD2
7 Janet Bowers #2B73 7 Shelly Thompson #MS
8 Victoria Spellmire #ARD135 8 Wesley Nelson #12N136
9 Fred & Kathy Mullinex #FD4 9 Kevin Hooper #KS487
10 Caitlyn Hanlon #KS448 10 Stacey Groncki #KF
Steel Junior Bucks Steel Junior Does
Number in Class  26 Number in Class  24
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Al & Mac Gerhart #MS74 1 John Graybeal #36H6U
2 Billy Bounds #LB851 2 John Graybeal #36H6T
3 Phil & Sara Lape #CD3137 3 Hero Wolters #AH5
4 Debbie Marquis #M395 4 Wesley Nelson #13N15
5 Penn & Sue Peters #W9 5 Penn & Sue Peters #V4
6 Barb Kerdeman #CHECK 6 Shelly Thompson #6PM
7 Billy Bounds #LB827 7 Al & Mac Gerhart #AS90
8 JoBeth Harden #2JATD 8 Doug & Deena Wonders #CLR23
9 Fred & Kathy Mullinex #R6 9 Nancy Taylor #NT18
10 Shelly Thompson #PB1 10 Dan & Theresa Schwandt #S3134

 


Gray

Best Gray: Jr Doe Best Opp Gray: Jr Buck
Best Gray Sr: Sr Buck Best Gray Jr: Jr Doe
Gray Senior Bucks Gray Senior Does
Number in Class  21 Number in Class  24
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Dick Evenburg #DESID 1 D & L Kilander #KD17
2 Lisa Wittrock #HBT 2 Billy Bounds #LB794
3 Katie Habrat/Terrie Bickelhaupt #KG846 3 Kevin Hooper #KG876
4 Katie Habrat/Terrie Bickelhaupt #KTKYLE 4 Dick Evenburg #DE03
5 Kristy Hume #SR4U 5 Katie Habrat/Terrie Bickelhaupt #KTGA
6 Lisa Wittrock #DHT 6 Dan & Theresa Schwandt #S378
7 Lisa Wittrock #OMD 7 Kevin Hooper #KG877
8 Katie Habrat/Terrie Bickelhaupt #KTELMR 8 Hero Wothers #MH3
9 Lisa Wittrock #OL 9 Kristy Hume #SR7Y
10 Melody Stremkowski #M300 10 Ricky Wood #3G6
Gray Junior Bucks Gray Junior Does
Number in Class  33 Number in Class  37
  Exhibitor Name Ear# Exhibitor Name Ear#
1 Billy Bounds #LB831 1 Billy Bounds #LB823
2 Melody Stremkowski #M315 2 Lisa Wittrock #PBM
3 Katie Habrat/Terrie Bickelhaupt #KTSHER 3 Kristy Hume #99SR
4 Dick Evenburg #DE05 4 Ricky Wood #3G
5 Billy Bounds #LB836 5 Ricky Wood #3G3
6 Fred & Kathy Mullinex #FG4 6 Al & Mac Gerhart #BG7
7 Al & Mac Gerhart #BG6 7 Gene Knieling #K42G
8 Kristy Hume #64SR 8 Lisa Wittrock #TMD
9 Gene Knieling #K44G 9 JoBeth Harden #BEAR
10 Kristy Hume #54SR 10 Lisa Wittrock #TRD

Fur Class

1. Best Black Al & Mac Gerhart #A643
2. Best Gray Ricky Wood #3G
3. Best Blue Al & Mac Gerhart #M264
4. Black Kevin Hooper #K1145
5. Best Steel Al & Mac Gerhart #AS82
6. Best Tortoise Dan & Theresa Schwandt #S130
7. Best Chocolate Todd Biddle #RCBO
8. Steel Melody Stremkowski #M305
9. Chocolate Debbie Athey #1L4
10. Chocolate Kevin Hooper #KC648

 

Back to Top Back to Events Back to Home