2014 National Dutch Show
Open Results


Open Results Youth Results Friday Night Events & Fun Classes Youth Contests AOV Class
Open Winner Pictures Youth Winner Pictures Fur Class Results Sellers Class Pictures

Click for complete class listings, black, blue, chocolate, gray, steel, tortoise.

932 shown by 82 exhibitors

Overall

Award

Name

Ear #

BOB

Gene Knieling

#KB92

BOS

Kevin Hooper

#K1067

Overall Display

Kevin Hooper

8706 pts

Best Overall Senior

Dan & Theresa Schwantdt

#S2170

Best Overall Junior

Gene Knieling

#KB92

Best Fur

Phil & Sara Lape

#CDS132

Black

233 shown by 50 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Gene Knieling

#KB92

BOSV

Kevin Hooper

#K1067

Best Display

Kevin Hooper

 

Best Senior

Dan & Theresa Schwantdt

#S2170

Best Junior

Gene Knieling

#KB92

Best Fur

Al & Mac Gerhart

#A605

Senior Buck Class

Kevin Hooper

#K1067

Senior Doe Class

Dan & Theresa Schwandt

#S2170

Junior Buck Class

Mike Smith

#EM17

Junior Doe Class

Gene Knieling

#KB92

Blue

189 shown by 48 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Scott & Rachel Braden

#SB17

BOSV

Aaron Martin

#M619

Best Display

Scott & Rachel Braden

1677 pts

Best Senior

Aaron Martin

#M619

Best Junior

Scott & Rachel Braden

#SB17

Best Fur

Gene Knieling

#K65B

Senior Buck Class

Aaron Martin

#M619

Senior Doe Class

Kevin Hooper

#KB589

Junior Buck Class

Charles Sayles

#H272

Junior Doe Class

Scott & Rachel Braden

#SB17

Chocolate

153 shown by 36 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Kevin Hooper

#KC614

BOSV

Vincent Consiglio

#CJC60

Best Display

Kevin Hooper

1104 pts

Best Senior

Kevin Hooper

#KC614

Best Junior

Vincent Consiglio

#CJC60

Best Fur

Todd Biddle

#MIA

Senior Buck Class

Kevin Hooper

#KC614

Senior Doe Class

Ricky Wood

1C

Junior Buck Class

Phil & Sara Lape

#CDC225

Junior Doe Class

Vincent Consiglio

#CJC60

Gray

137 shown by 36 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Billy Bounds

#LB794

BOSV

Lisa Wittrock

#OMD

Best Display

Kristy Hume

1591 pts

Best Senior

Kristy Hume

#13SR

Best Junior

Billy Bounds

#LB794

Best Fur

Fred & Kathy Mullinax

#KOG

Senior Buck Class

Dan & Theresa Schwandt

#S283

Senior Doe Class

Kristy Hume

#13SR

Junior Buck Class

Lisa Wittrock

#OMD

Junior Doe Class

Billy Bounds

#LB794

Steel

102 shown by 39 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Phil & Sara Lape

#CDS132

BOSV

Carol Vasko

#V1

Best Display

Janet Bowers

659 pts

Best Senior

John Graybeal

#2GHOT

Best Junior

Phil & Sara Lape

#CDS132

Best Fur

Phil & Sara Lape

#CDS132

Senior Buck Class

Debbie Marquis

#M229

Senior Doe Class

John Graybeal

#2GHOT

Junior Buck Class

Carol Vasko

#V1

Junior Doe Class

Phil & Sara Lape

#CDS132

Tortoise

118 shown by 27 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Kevin Hooper

#KT743

BOSV

Kevin Hooper

#KT755

Best Display

Kevin Hooper

2605 pts

Best Senior

Kevin Hooper

#KT743

Best Junior

Kevin Hooper

#Kt755

Best Fur

Todd Biddle

#RC3H

Senior Buck Class

Kevin Hooper

#KT743

Senior Doe Class

Todd Biddle

#RC3H

Junior Buck Class

Kevin Hooper

#KT763

Junior Doe Class

Kevin Hooper

#DT755




Back to Home Back to Events Back to Top