2015 ARBA Open Class Winners


Open Class Winners Youth Class Winners Sellers Class Back to Events
Open Winners Pictures Youth Winners Pictures Convention Pictures Back to Home

 

528 Shown

Overall Awards

Best of Breed

Eric & Sharon Mixdorf

#447H

Black Sr Buck

Best Opposite Sex

Kevin Hooper

#KT874

Tort Jr Doe

Best Overall Display

Dan & Theresa Schwandt

 

6742 pts

Best Senior Overall

Eric & Sharon Mixdorf

#447H

Black Sr Buck

Best Junior Overall

Kevin Hooper

#KT874

Tort Jr Doe

Best Overall Fur

Kristy Grinold

#5SR5

Gray Sr Doe


Overall Display Points

NAME TOTAL
Dan & Theresa Schwandt 6742
Gene Knieling 2771
Lisa Wittrock 2485
Eric & Sharon Mixdorf 2344
Briony Smith & Gene Knieling 1615
Kristy Grinold 1337
Valerie Worzella 1334
Kelli Slack 1004
Kevin Hooper 958
Jim & Fran Schettler 906
Dick Evenburg 739
Jeff & Terisa Silbernagel 727
Nicolle Cunningham 714
Courtney Pease 692
Briony Smith 660
Janet Bowers 658
James Rydell 593
Bob Bergene 557
Samantha Henderson 432
Allen Barr 375
Vicki Dills 371
Wesley Nelson 351
Fred & Helen Schmall 284
Linda & Jacalynn Gumz 266
Todd Biddle 231
Val Slack & Kelli Slack 198
John Milroy 176
Sue Hill 172
Robert & Sarah Petersen 155
Tammy Brown 154
Melody Stremkowski 116
Jean Harris 108
Gay Sparks 100
Katie Kimmel 72
Troy & Jill Ihrke 69
Laurel Ehnstrom 68
Richard Lehmann 66
Jill Pfaff & Matt Gholden 42
Rita Stelzer & Monique Stelzer 39
Autumn Dennistoun 25

 

Open Black Awards

118 Shown

Best of Variety

Eric & Sharon Mixdorf

#447H

Sr Buck

Best Opposite Sex of Variety

Eric & Sharon Mixdorf

#522H

Jr Doe

Best Black Display

Dan & Theresa Schwandt

2189 pts

Best Black Senior

Eric & Sharon Mixdorf

#447H

Sr Buck

Best Black Junior

Eric & Sharon Mixdorf

#522H

Jr Doe

Best Black Fur

Courtney Pease

#C5FUZ

 

Sr Bucks Judge: Scott Williamson  Exhibitors     14
  No. in Class   25
Place Exhibitor Ear#
1 Eric/Sharon Mixdorf 447H
2 Dan/Theresa Schwandt S4218
3 Dan/Theresa Schwandt S578
4 Gene Knieling KB134
5 Dan/Theresa Schwandt S576
6 Gene Knieling KB138
7 Gay Sparks H21
8 Nicolle Cunningham SHP11
9 James Rydell M3
10 Gene Knieling ALEX
 
Sr Does Judge: Bob Koch  Exhibitors   14
  No. in Class  26
 Place Exhibitor Ear#
1 Gene Knieling KB123
2 James Rydell P50
3 Briony Smith BB501
4 Lisa Wittrock SEB
5 Sue Hill 862Z
6 Lisa Wittrock MAJ
7 Gene Knieling KB133
8 Eric/Sharon Mixdorf 534H
9 Kristy Grinold 5SR13
10 Autumn Dennistoun MC
     
Jr Bucks Judge: Bob Koch  Exhibitors    18
  No. in Class   35
Place Exhibitor Ear#
1 Dan/Theresa Schwandt S5127
2 Dan/Theresa Schwandt S579
3 Jeff/Terisa Silbernagel S5G21
4 Nicolle Cunningham SV1
5 Nicolle Cunningham MA01
6 Dan/Theresa Schwandt S5154
7 Valerie Worzella VWCALBLF
8 Wesley Nelson 15N63
9 Valerie Worzella VWBANG
10 Vicki Dills BR1
 
Jr. Does Judge: Scott Williamson Exhibitors     17
  No. in Class  32
Place Exhibitor Ear#
1 Eric/Sharon Mixdorf 522H
2 Dan/Theresa Schwandt S5124
3 Bob Bergene 354
4 Dan/Theresa Schwandt S5109
5 Dan/Theresa Schwandt S5135
6 Briony Smith BB512
7 Kelli Slack JACKIE
8 Courtney Pease C5KICK
9 James Rydell P67
10 Courtney Pease C6GOAL

Black Display Points

NAME TOTAL
Dan & Theresa Schwandt 2189
Eric & Sharon Mixdorf 759
Gene Knieling 725
Briony Smith 660
Nicolle Cunningham 530
James Rydell 339
Lisa Wittrock 300
Jeff & Terisa Silbernagel 280
Bob Bergene 256
Valerie Worzella 210
Sue Hill 150
Kelli Slack 128
Courtney Pease 128
Wesley Nelson 105
Gay Sparks 100
Kristy Grinold 50
Vicki Dills 35
Autumn Dennistoun 25

 

Open Blue Awards

100 Shown

Best of Variety

Eric & Sharon Mixdorf

#409H

Sr Buck

Best Opposite Sex of Variety

Lisa Wittrock

#CJO

Sr Doe

Best Blue Display

Dan & Theresa Schwandt

 

1014 pts

Best Blue Senior

Eric & Sharon Mixdorf

#409H

Sr Buck

Best Blue Junior

Courtney Pease

#C5BERNIE

Jr Buck

Best Blue Fur

Linda/Jacalynn Gumz

#VW336

Jr Doe


Sr Bucks Judge: Bob Koch  Exhibitors    13
  No. in Class  24
Place Exhibitor Ear#
1 Eric/Sharon Mixdorf 409H
2 Kristy Grinold 5SR16
3 Dan/Theresa Schwandt S567
4 Gene Knieling BILLY
5 Gene Knieling BART
6 Dan/Theresa Schwandt S583
7 Kelli Slack KA22
8 Kristy Grinold H4SR
9 Eric/Sharon Mixdorf 173H
10 Dan/Theresa Schwandt S584
 
Sr Does Judge: Scott Williamson  Exhibitors    11
  No. in Class  18
Place Exhibitor Ear#
1 Lisa Wittrock CJO
2 Samantha Henderson SMF146
3 Gene Knieling K106B
4 Kelli Slack TRN
5 Courtney Pease C5POLISH
6 Kelli Slack IMGN
7 Katie Kimmel R3
8 Wesley Nelson 15N17
9 Gene Knieling K113B
10 Jill Pfaff/Matt Gholden P5Q5
     
Jr Bucks Judge: Scott Williamson  Exhibitors    14
  No. in Class  24
Place Exhibitor Ear#
1 Courtney Pease C5BERNIE
2 Eric/Sharon Mixdorf 541H
3 Wesley Nelson 15N64
4 Dan/Teresa Schwandt S585
5 Robert/Sarah Petersen DDMK
6 Valerie Worzella VWSCRPN
7 Eric/Sharon Mixdorf 543H
8 Jeff/Terisa Silbernagel S5F09
9 Valerie Worzella VWSHDOW
10 Jill Pfaff/Matt Gholden P5TR
 
 Jr Does Judge: Bob Koch  Exhibitors    16
  No. in Class  34
Place Exhibitor Ear#
1 Valerie Worzella VWSAPHIR
2 Lisa Wittrock SAMI
3 Dan/Theresa Schwandt S587
4 Dan/Theresa Schwandt S5108
5 Valerie Worzella VW369
6 Gene Knieling K125B
7 Kristy Grinold 5SR31
8 Linda/Jacalynn Gumz VW336
9 Courtney Pease C5CHORIZO
10 Jeff/Terisa Silbernagel S5F36

Blue Display Points

NAME TOTAL
Dan & Theresa Schwandt 1014
Valerie Worzella 780
Gene Knieling 662
Eric & Sharon Mixdorf 648
Lisa Wittrock 522
Courtney Pease 464
Kristy Grinold 424
Kelli Slack 312
Wesley Nelson 246
Samantha Henderson 162
Robert & Sarah Petersen 144
Jeff & Terisa Silbernagel 106
Linda & Jacalynn Gumz 102
Katie Kimmel 72
Jill Pfaff & Matt Gholden 42

 

Open Chinchilla Awards

8 shown

Best of Variety

Dan & Theresa Schwandt

#S555

Sr Buck

Best Opposite Sex of Variety

Troy & Jill Ihrke

#221C

Jr Doe

Best Chin Display

None Qualified - no one showed four

Best Chin Senior

Dan/Theresa Schwandt

#S555

Sr Buck

Best Chin Junior

Troy & Jill Ihrke

#221C

Jr Doe

Best Chin Fur

Dan/Theresa Schwandt

#S555

Sr Buck


Sr Bucks Judge: Scott Williamson Exhibitors  3
  No. in Class  3
Place Exhibitor Ear#
1 Dan/Theresa Schwandt S555
2 Troy/Jill Ihrke 131C
3 Bob Bergene IC123
 
Sr Does Judge: Bob Koch Exhibitors 2
  No. in Class  2
Place Exhibitor Ear#
1 Melody Stremkowski M509
2 Scratch
     
Jr Bucks Judge: Bob Koch Exhibitors  1
  No. in Class  1
Place Exhibitor Ear#
1 Melody Stremkowski M510
 
 Jr Does Judge: Scott Williamson Exhibitors  1
No. in Class  2
Place Exhibitor Ear#
1 Troy/Jill Ihrke 22IC
2 Troy/Jill Ihrke 17IC

Chinchilla Display Points

NAME TOTAL NOTES
Troy & Jill Ihrke 69 only showed 3
Melody Stremkowski 36 only showed 3
Dan & Therea Schwandt 36 only showed 1
Bob Bergene 24 only showed 1

 

Open Chocolate Awards

61 Shown

Best of Variety

Kelli Slack

#BFP

Sr Buck

Best Opposite Sex of Variety

Kelli Slack

#PISTOL

Jr Doe

Best Choc Display

Gene Knieling

 

331 pts

Best Choc Senior

Kelli Slack

#BFP

Sr Buck

Best Choc Junior

Kelli Slack

#PISTOL

Jr Doe

Best Choc Fur

Courtney Pease

#C5SIMBA

 


Sr Bucks Judge: Bob Koch Exhibitors  10
  No. in Class  12
Place Exhibitor Ear#
1 Kelli Slack BFP
2 Jean Harris VW41
3 Bob Bergene 5M7
4 Gene Knieling K35C
5 Janet Bowers 5B21
6 Gene Knieling K36C
7 Laurel Ehnstrom T5Chocolate
8 Todd Biddle SG437
9 Samantha Henderson 4B85
10 Courtney Pease C5FUFASA
 
Sr Does Judge: Scott Williamson Exhibitors  11
  No. in Class  14
Place Exhibitor Ear#
1 Eric/Sharon Mixdorf 404H
2 Kevin Hooper KC722
3 Eric/Sharon Mixdorf 402H
4 Samantha Henderson UPTOWNFUNK
5 James Rydell P46
6 Gene Knieling K33C
7 Valerie Worzella VWCHUCKLES
8 Janet Bowers 5B28
9 Samantha Henderson SDSF148
10 Beth Yarnell TEN
     
Jr Bucks Judge: Scott Williamson Exhibitors  12
  No. in Class  13
Place Exhibitor Ear#
1 Kevin Hooper KC714
2 Gene Knieling K37C
3 James Rydell P68
4 Bob Bergene 5M12
5 Jeff/Terisa Silbernagel SSF15
6 Linda/Jacalynn Gumz VW345
7 Eric/Sharon Mixdorf 553H
8 Rita Stelzer/Monique Stelzer K71
9 Elaine Witters AID
10 Todd Biddle RCWES
 
Jr Does Judge:  Bob Koch Exhibitors  16
  No. in Class  22
Place Exhibitor Ear#
1 Kelli Slack Pistol
2 Valerie Worzella VWWIDDRM
3 John Milroy JM504
4 Tammy Brown 5M9
5 Jim/Fran Shettler RR10
6 Todd Biddle BOJO
7 Elaine Witters LNP
8 James Rydell P78
9 Jim/Fran Shettler FS12
10 Jeff/Terisa Silbernagel S5E30

Chocolate Display Points

NAME TOTAL NOTES
Kelli Slack 408 Only showed 3
Eric & Sharon Mixdorf 332 Only showed 3
Gene Knieling 331
Kevin Hooper 282
James Rydell 254
Valerie Worzella 254
Bob Bergene 187
John Milroy 176
Jim & Fran Schettler 176
Todd Biddle 159
Tammy Brown 154
Samantha Henderson 150
Janet Bowers 114
Jean Harris 108
Jeff & Terisa Silbernagel 100
Linda & Jacalynn Gumz 65
Laurel Ehnstrom 48
Rita Stelzer & Monique Stelzer 39
Courney Pease 12

 

Open Gray Awards

113 Shown

Best of Variety

Dan & Theresa Schwandt

#S5131

Jr Doe

Best Opposite Sex of Variety

Dan & Theresa Schwandt

#S5130

Jr Buck

Best Gray Display

Lisa Wittrock

 

1663 pts

Best Gray Senior

Lisa Wittrock

#RAD

Sr Buck

Best Gray Junior

Dan & Theresa Schwandt

#S5131

Jr Doe

Best Gray Fur

Kristy Grinold

#5SR5

Sr Doe


Judge:Scott Williamson Exhibitors     12
  No. in Class  28
Exhibitor Ear#
Lisa Wittrock RAD
Allen Barr DD7
Gene Knieling K62G
Kristy Grinold SR4U
Lisa Wittrock GT1
Lisa Wittrock RAT
Dick Evenburg DE50
Dan/Theresa Schwandt S566
Lisa Wittrock HOS
Dick Evenburg DE49
 
Sr Does Judge: Bob Koch Exhibitors   10
  No. in Class 19
Place Exhibitor Ear#
1 Dan/Theresa Schwandt S574
2 Kristy Grinold L7SR
3 Fred/Helen Schmall WENDY
4 Dan/Theresa Schwandt S4271
5 Kristy Grinold 5SR5
6 Lisa Wittrock DMR
7 Lisa Wittrock LILLY
8 Allen Barr DD18
9 Dick Evenburg DE44
10 Kristy Grinold P1SR
     
Judge: Bob Koch  Exhibitor      11
  No. in Class  33
Exhibitor Ear#
Dan/Theresa Schwandt S5130
Gene Knieling JAKE
Dick Evenburg DE52
Gene Knieling K66G
Dick Evenburg DE68
Jim/Fran Shettler RA15
Kevin Hooper KG980
Dick Evenburg DE56
Dan/Theresa Schwandt S5181
Dan/Theresa Schwandt S598
 
Jr Does Judge: Scott Williamson Exhibitors   15
  No. in Class 33
Place Exhibitor Ear#
1 Dan/Theresa Schwandt S5131
2 Lisa Wittrock DAZY
3 Lisa Wittrock PURL
4 Lisa Wittrock LOCA
5 Kristy Grinold 5SR21
6 Kristy Grinold 5SR37
7 Fred/Helen Schmall TE2
8 Gene Knieling JOLI
9 Allen Barr DD10
10 Dan/Theresa Schwandt S597

Gray Display Points

NAME TOTAL
Lisa Wittrock 1663
Dan & Theresa Schwandt 1369
Kristy Grinold 863
Gene Knieling 851
Dick Evenburg 739
Allen Barr 375
Fred & Helen Schmall 284
Jim & Fran Schettler 165
Kevin Hooper 132

 

Open Steel Awards

40 Shown

Best of Variety

Janet Bowers

#5B39

Jr Buck

Best Opposite Sex of Variety

Jim & Fran Schettler

#MN40

Sr Doe

Best Steel Display

Janet Bowers

 

544 pts

Best Steel Senior

Jim & Fran Schettler

#MN40

Sr Doe

Best Steel Junior

Janet Bowers

#5B39

Jr Buck

Best Steel Fur

Courtney Pease

#C5SLATE

Jr Doe


Sr Bucks Exhibitors      7
  No. in Class  10
Place Exhibitor Ear#
1 Samantha Henderson MS64
2 Dan/Theresa Schwandt S509
3 Dan/Theresa Schwandt S588
4 Gene Knieling K49S
5 Val Slack/Kelli Slack GLBT
6 Janet Bowers 5B11
7 Nicolle Cunningham SS1
8 Janet Bowers 4B21
9 Laurel Ehnstrom MNS
     
 
Sr Does Exhibitors     4
  No. in Class  9
Place Exhibitor Ear#
1 Jim/Fran Shettler MN40
2 Janet Bowers 5B24
3 Dan/Theresa Schwandt S569
4 Janet Bowers 4B94
5 Jim/Fran Shettler BT26
6 Val Slack/Kelli Slack Posey
7 Janet Bowers 5B8
8 Dan/Theresa Schwandt S516
     
     
     
Jr Bucks Judge: Bob Koch Exhibitors      7
  No. in Class  10
Place Exhibitor Ear#
1 Janet Bowers 5B39
2 Bob Bergene 5F2
3 Melody Stremkowski M522
4 Janet Bowers 5B31
5 Val Slack/Kelli Slack KF3
6 Janet Bowers 5B33
7 Dan/Theresa Schwandt S5182
8 Jim/Fran Shettler WN19
     
     
 
Jr Does Judge: Scott Williamson Exhibitors     10
  No. in Class  11
Place Exhibitor Ear#
1 Gene Knieling K50S
2 Linda/Jacalynn Gumz J575
3 Courtney Pease C5Slate
4 Jeff/Terisa Silbernagel S5F34
5 Richard Lehmann D400
6 Jim/Fran Shettler MN56
7 Janet Bowers 5B42
8 Val Slack/Kelli Slack MGNLA
9 Sue Hill 892Z
10 Robert/Sarah Petersen DDVF

Steel Display Points

NAME TOTAL
Janet Bowers 544
Dan & Theresa Schwandt 309
Jim & Fran Schettler 247
Gene Knieling 202
Val Slack & Kelli Slack 198
Samantha Henderson 120
Linda & Jacalynn Gumz 99
Bob Bergene 90
Courtney Pease 88
Melody Stremkowski 80
Jeff & Terisa Silbernagel 77
Richard Lehmann 66
Nicolle Cunningham 40
Sue Hill 22
Laurel Ehnstrom 20
Robert & Sarah Petersen 11


Open Tortoise Awards

89 Shown

Best of Variety

Kevin Hooper

#KT874

Jr Doe

Best Opposite Sex of Variety

Dan & Theresa Schwandt

#S5122

Jr Buck

Best Tort Display

Dan & Theresa Schwandt

 

1825 pts

Best Tort Senior

B. Smith & G. Knieling

#BB461

Sr Doe

Best Tort Junior

Kevin Hooper

#KT874

Jr Doe

Best Tort Fur

B. Smith & G. Knieling

#BB461

Sr Doe


Sr Bucks Judge: Scott Williamson Exhibitors     10
  No. in Class  18
Place Exhibitor Ear#
1 Dan/Theresa Schwandt S505
2 B. Smith/G. Knieling K70T
3 Jim/Fran Shettler HN17
4 Jim/Fran Shettler CD29
5 Kelli Slack JVR
6 Valerie Worzella VWMN
7 B. Smith/G. Knieling K76T
8 Eric/Sharon Mixdorf Eric
9 B. Smith/G. Knieling K71T
10 Dan/Theresa Schwandt S502
 
Sr Does Judge:  Bob Koch Exhibitors     12
  No. in Class  24
Place Exhibitor Ear#
1 B. Smith/G. Knieling BB461
2 Dan/Theresa Schwandt S5162
3 Dan/Theresa Schwandt S592
4 Vicki Dills VGD1
5 Vicki Dills GHV
6 B. Smith/G. Knieling K75T
7 Dan/Theresa Schwandt S594
8 Jeff/Terisa Silbernagel S5D18
9 Kelli Slack CMLA
10 Vicki Dills CDVG2
     
Jr Bucks Judge: Bob Koch Exhibitors     10
  No. in Class  24
Place Exhibitor Ear#
1 Dan/Theresa Schwandt S5122
2 Dan/Theresa Schwandt S591
3 B. Smith/G. Knieling Karl
4 Dan/Theresa Schwandt S5115
5 Nicolle Cunningham MA03
6 B. Smith/G. Knieling K80T
7 B. Smith/G. Knieling K79T
8 Todd Biddle RCKAI
9 Jim/Fran Shettler VM11
10 Dan/Theresa Schwandt S5126
 
Jr Does Judge: Scott Williamson  Exhibitors    10
  No. in Class  23
Place Exhibitor Ear#
1 Kevin Hooper KT874
2 B. Smith/G. Knieling K76T
3 Dan/Theresa Schwandt S594
4 B. Smith/G. Knieling K82T
5 Dan/Theresa Schwandt S5146
6 B. Smith/G. Knieling K81T
7 Jeff/Terisa Silbernagel S5G38
8 Dan/Theresa Schwandt S5151
9 B. Smith/G. Knieling K77T
10 Eric/Sharon Mixdorf 570H

Tortoise Display Points

NAME TOTAL
Dan & Theresa Schwandt 1825
Briony Smith & Gene Knieling 1615
Vicki Dills 336
Jim & Fran Schettler 318
Kevin Hooper 276
Jeff & Terisa Silbernagel 164
Kelli Slack 156
Nicolle Cunningham 144
Valerie Worzella 90
Eric & Sharon Mixdorf 77
Todd Biddle 72


Back to Top Back to Events Back to Home