2015 ARBA Youth Class Winners


Open Class Winners Youth Class Winners Sellers Class Back to Events
Open Winners Pictures Youth Winners Pictures Convention Pictures Back to Home

 

163 Shown

Overall Awards

Best of Breed

Taylor Mills

#GRANDE

Jr Doe

Best Opposite Sex

Kory White

#MCD

Sr Buck

Best Overall Display

Taylor Mills

 

2061 pts

Best Senior Overall

Kory White

#MCD

Sr Buck

Best Junior Overall

Taylor Mills

#GRANDE

Jr Doe

Best Overall Fur

Taylor Mills

#IMPACT

Sr Tort Doe


Overall Display Points

NAME TOTAL
Taylor Mills 2061
Kory White 713
Erica & Brianna Haas 680
Haley Amirsehhi 555
Colby Symore 555
Alexus Grecoe 551
Lydia Miller 389
Trevor Sierzputowski 313
Mackenzie Cranston 286
Grace/Joy/Josiah/Nehemiah Westercamp 238
Julia Maddock 234
Samantha Schwandt 164
Kristine Parker 156
Amber Ziebell 136
Megan Mayjor 117
Delainey Schwandt 116
Haley Vickers 112
Tyler Blank 108
Anna & Molly Paul 53
Andrew Croopnick 49
Matthew Juchems 13

 

Youth Black Awards

44 Shown

Best of Variety

Kristine Parker

#KP21

Sr Doe

Best Opposite Sex of Variety

Erica & Brianna Haas

#SCOT

Sr Buck

Best Black Display

Taylor Mills

 

511 pts

Best Black Senior

Kristine Parker

#KP21

Sr Doe

Best Black Junior

Kory White

#BKY

Jr Doe

Best Black Fur

Taylor Mills

#AUDI

Jr Doe

Sr Bucks Judge: Kevin Hooper Exhibitors    8
  No. in Class  13
Place Exhibitor Ear#
1 Erica/Brianna Haas Scot
2 Taylor Mills Salute
3 Taylor Mills Hermes
4 Taylor Mills Ajax
5 Lydia Miller MDB5
6 Colby Seymore Coal
7 Taylor Mills Top Shelf
8 Kory White KB
9 Anna/Molly Paul RM013
10 Colby Seymore Toro
 
Sr Does Judge: John Graybeal Exhibitors    7
  No. in Class  7
Place Exhibitor Ear#
1 Kristine Parker KP21
2 Trevor Sierzputowski TS31
3 Taylor Mills De Boom
4 Andrew Croopnick JCB3
5 G,J, J & N Westercamp W5D10
6 Colby Seymore Gala
     
     
     
     
     
Jr Bucks Judge: John Graybeal Exhibitors   8
  No. in Class  11
Place Exhibitor Ear#
1 Alexus Grecoe A82
2 Haley Amirsehhi HSB
3 Trzevor Sierzputowski TS218
4 Erica/Brianna Haas E51
5 Haley Amirsehhi Widow
6 Kory White CRZ
7 Haley Amirsehhi CSI
8 Julia Maddock JD103
9 Colby Seymore Tank
10 Haley Amirsehhi HAS
 
Jr Does Judge: Kevin Hooper Exhibitors   9
  No. in Class  13
Place Exhibitor Ear#
1 Kory White BKY
2 Megan Mayjor PS5L
3 Julia Maddock JD Sonnet
4 Taylor Mills Audi
5 Lydia Miller MD5Z
6 Lydia Miller MD5Y
7 Lydia Miller MD5Q
8 Erica/Brianna Haas Ekim
9 Julia Maddock JD Venus
10 Matthew Juchems J2

Black Display Points

NAME TOTAL
Taylor Mills 511
Lydia Miller 273
Erica & Brianna Haas 272
Kory White 250
Haley Amirsehhi 220
Julia Maddock 163
Trevor Sierzputowski 151
Colby Symore 135
Alexus Grecoe 132
Megan Mayjor 117
Kristine Parker 84
Andrew Croopnick 49
Grace/Joy/Josiah/Nehemiah Westercamp 42
Anna & Molly Paul 26
Matthew Juchems 13

 

Youth Blue Awards

31 Shown

Best of Variety

MacKenzie Cranston

#K43B

Sr Buck

Best Opposite Sex of Variety

Taylor Mills

#ALICE

Sr Doe

Best Blue Display

MacKenzie Cranston

 

244 pts

Best Blue Senior

MacKenzie Cranston

#K43B

Sr Buck

Best Blue Junior

Taylor Mills

#GOOSE

Jr Buck

Best Blue Fur

Taylor Mills

#ALICE

Sr Doe


Sr Bucks Judge: John Graybeal Exhibitors  8
  No. in Class 10
Place Exhibitor Ear#
1 MacKenzie Cranston K43B
2 Alexus Grecoe AB55
3 Amber Ziebell AR16
4 MacKenzie Cranston ICE
5 Tyler Blank 4PLR
6 Taylor Mills Hades
7 April/Autumn Summer JV
8 Azrael Lubrant LT1
     
     
 
Sr Does Judge: Kevin Hooper Exhibitors  8
  No. in Class  8
Place Exhibitor Ear#
1 Taylor Mills Alice
2 Kristine Parker KP20
3 Haley Vickers CJ1
4 Amber Ziebell AP
5 Carston Becker 18M5
6 G,J,J & N Westercamp W5D12
7 Marybell Buck M1
     
     
     
     
Jr Bucks Judge:  Kevin Hooper Exhibitors  5
  No. in Class  6
Place Exhibitor Ear#
1 Taylor Mills Goose
2 Kory White SPD
3 Haley Vickers VP
4 Alexus Grecoe AB62
5 Eric/Brianna Haas Keep
6 Alexus Grecoe AB61
     
     
     
     
 
Jr Does Judge: John Graybeal Exhibitors  5
  No. in Class  7
Place Exhibitor Ear#
1 Trevor Sierzputowski TS233
2 Mackenzie Cranston FAE
3 Haley Amirsehhi Moon
4 Alexus Grecoe AB66
     
     
     
     
     
     

Blue Display Points

NAME TOTAL
Mackenzie Cranston 244
Taylor Mills 218
Alexus Grecoe 204
Amber Ziebell 136
Haley Vickers 112
Kristine Parker 72
Trevor Sierzputowski 72
Tyler Blank 60
Kory White 54
Haley Amirsehhi 48
Grace/Joy/Josiah/Nehemiah Westercamp 40
Erica & Brianna Haas 36

 

Youth Chinchilla Awards

None shown

Best of Variety

     

Best Opposite Sex of Variety

     

Best Chin Display

 

 

 

Best Chin Senior

 

 

 

Best Chin Junior

 

 

 

Best Chin Fur

 

 

 


 

Youth Chocolate Awards

18 Shown

Best of Variety

Kory White

#MCD

Sr Buck

Best Opposite Sex of Variety

Haley Amirsehhi

#CHIP

Jr Buck

Best Choc Display

Haley Amirsehhi

 

183 pts

Best Choc Senior

Kory White

#MCD

Sr Buck

Best Choc Junior

Haley Amirsehhi

#CHIP

Jr Buck

Best Choc Fur

Trevor Sierzputowski

#TS107

Sr Buck


Sr Bucks Judge: John Graybeal Exhibitors  5
  No. in Class  6
Place Exhibitor Ear#
1 Kory White MCD
2 Trevor Sierzputowski TS107
3 Haley Amirsehhi HVCA
4 Abby Forrester EXM
     
     
     
     
     
     
 
Sr Does Judge: Kevin Hooper Exhibitors  2
  No. in Class  2
Place Exhibitor Ear#
1 April/Autumn Summer Memmy
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
Jr Bucks Judge: Kevin Hooper Exhibitors  5
  No. in Class  5
Place Exhibitor Ear#
1 Erica/Brianna Haas Chip
2 Alexus Grecoe AC55
3 Jessica Larkin DDSB
4 Colby Seymore Silas
5 Elliott Bohm MM5
     
     
     
     
     
 
Jr Does Judge: John Graybeal Exhibitors  3
  No. in Class  5
Place Exhibitor Ear#
1 Haley Amirsehhi Chip
2 Haley Amirsehhi Escape
3 Erica/Brianna Haas EC52
4 Julia Maddock JD108
5 Haley Amirsehhi Liz
     
     
     
     
     

Chocolate Display Points

NAME TOTAL
Haley Amirsehhi 183
Erica & Briann Haas 100
Kory White 72
Trevor Sierzputowski 54
Alexus Grecoe 45
Colby Seymore 35
Julia Maddock 35

 

Youth Gray Awards

18 Shown

Best of Variety

Colby Seymore

#MAXWELL

Jr Buck

Best Opposite Sex of Variety

Colby Seymore

#LEXI

Sr Doe

Best Gray Display

Colby Seymore

 

385 pts

Best Gray Senior

Colby Seymore

#LEXI

Sr Doe

Best Gray Junior

Colby Seymore

#MAXWELL

Jr Buck

Best Gray Fur

Colby Seymore

#MALAKAI

Jr Buck


Sr Bucks Judge: Kevin Hooper Exhibitors    4
  No. in Class  7
Place Exhibitor Ear#
1 Delainey Schwandt DD414
2 Kory White 50SHADES
3 Colby Seymore MAKAI
4 Colby Seymore MAJOR
5 Mackenzie Cranston C25
6 Colby Seymore MAXIM
7 Colby Seymore HANK JR
     
     
     
 
 Sr Does Judge:  John Graybeal Exhibitors    2
  No. in Class  2
Place Exhibitor Ear#
1 Colby Seymore LEXI
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
Jr Bucks Judge:  John Graybeal Exhibitors   3
  No. in Class  5
Place Exhibitor Ear#
1 Colby Seymore MAXWELL
2 Colby Seymore MALAKAI
3 Colby Seymore SHOOTER
4 Alexus Grecoe AG45
     
     
     
     
     
     
 
Jr Does Judge:  Kevin Hooper Exhibitors    4
  No. in Class  4
Place Exhibitor Ear#
1 Colby Seymore LUXI
2 G,J,J & N Westercamp W5G2
3 Delainey Schwandt DD58
     
     
     
     
     
     
     

Gray Display Points

NAME TOTAL
Colby Seymore 385
Delainey Schwandt 116
Kory White 63
Mackenzie Cranston 42
Grace/Joy/Josiah/Nehemiah Westercamp 36
Alexus Grecoe 35

 

Youth Steel Awards

14 Shown

Best of Variety

Kory White

#ST

Jr Doe

Best Opposite Sex of Variety

Tyler Blank

#P5E

Jr Buck

Best Steel Display

None Qualified

 

 

Best Steel Senior

Alexus Grecoe

#AS11

Sr Doe

Best Steel Junior

Kory White

#ST

Jr Doe

Best Steel Fur

Anna & Molly Paul

#RMS5

Jr Doe


 Sr Bucks Judge: John Graybeal Exhibitors  2
  No. in Class  2
Place Exhibitor Ear#
1 Tiffany Gerst T5
2 Natalie Clawson 1SD
     
     
     
     
     
     
     
     
 
Sr Does Judge: Kevin Hooper Exhibitors  3
  No. in Class  5
Place Exhibitor Ear#
1 Alexus Grecoe AS11
2 Kory White KCL
3 Alexus Grecoe AS10
4 Alexus Grecoe AS13
5 Jessica Larkin DDFS
     
     
     
     
     
     
Jr Bucks Judge: Kevin Hooper Exhibitors  4
  No. in Class  4
Place Exhibitor Ear#
1 Tyler Blank P5E
2 Trevor Sierzputowski TS216
3 Lydia Miller MD5X
4 Erica/Brianna Haas ST1
     
     
     
     
     
     
 
Jr Does Judge: John Graybeal Exhibitors  3
  No. in Class 3
Place Exhibitor Ear#
1 Kory White ST
2 Anna/Molly Paul RMS5
3 Lydia Miller MD5W
     
     
     
     
     
     
     

Steel Display Points

NAME TOTAL NOTES
Alexus Grecoe 135 Only showed 3
Kory White 81 Only showed 2
Lydia Miller 56 Only showed 2
Tyler Blank 48 Only showed 1
Trevor Sierzputowski 36 Only showed 1
Erica & Brianna Haas 28 Only showed 1
Anna & Molly Paul 27 Only showed 1


Youth Tortoise Awards

38 Shown

Best of Variety

Taylor Mills

#GRANDE

Jr Doe

Best Opposite Sex of Variety

G,J,J & N Westercamp

#S415C

Sr Buck

Best Tort Display

Taylor Mills

 

1170 pts

Best Tort Senior

G,J,J & N Westercamp

#S415C

Sr Buck

Best Tort Junior

Taylor Mills

#GRANDE

Jr Doe

Best Tort Fur

Taylor Mills

#IMPACT

Sr Doe


 Sr Bucks Judge: Kevin Hooper Exhibitors  6
  No. in Class  10
Place Exhibitor Ear#
1 G,J,J & N Westercamp S415C
2 Taylor Mills Buckeye
3 Samantha Schwandt SS50
4 Erica/Brianna Haas UP1
5 Lydia Miller MD51
6 Taylor Mills COIN
7 Taylor Mills Payback
8 Taylor Mills EZ Money
9 Haley Amirsehhi HSMA
     
 
Sr Does Judge: John Graybeal Exhibitors  3
  No. in Class  10
Place Exhibitor Ear#
1 Taylor Mills Impact
2 Erica/Brianna Haas L54
3 Taylor Mills Dusky
4 Taylor Mills Gossip
5 Taylor Mills Pollen
6 Taylor Mills Banbarr
7 Taylor Mills Sunset
     
     
     
     
Jr Bucks Judge: John Graybeal Exhibitors  4
  No. in Class  6
Place Exhibitor Ear#
1 Erica/Brianna Haas L515
2 Taylor Mills Striker
3 Taylor Mills Fred
4 Taylor Mills Solar
5 Haley Amirsehhi Dale
     
     
     
     
     
 
 Jr Does Judge: Kevin Hooper Exhibitors  6
  No. in Class  12
Place Exhibitor Ear#
1 Taylor Mills Grande
2 Kory White ARS
3 Taylor Mills Loot
4 Samantha Schwandt SS51
5 Taylor Mills Sol
6 Taylor Mills Do It
7 Haley Amirsehhi Fire and Gold
8 Julia Maddock JD Dream
9 Taylor Mills Navarro
10 Erica/Brianna Haas L50

Tortoise Display Points

NAME TOTAL
Taylor Mills 1170
Erica & Brianna Haas 244
Samantha Schwandt 164
Grace/Joy/Josiah/Nehemiah Westercamp 120
Kory White 108
Haley Amirsehhi 104
Lydia Miller 60
Julia Maddock 36

Back to Top Back to Events Back to Home