logo
Sanctioned Shows
Specialty Shows
Show Results
Past Winners
Hall of Fame
Dutch Reporters
Varieties w/COD
Winners Circle
What Do You Think?

Events & Helpers


sign
Sign in front of the expo.

show room
Show room.

Karen Gates
This show was dedicated to the memory of Karen Gates.

raffle
The raffle table


Display of the awards.


The raffle table was very popular.


View of the judging area.


Melody Stremkowski at the show secretary's table


Photography division for arts and crafts competion.


Educational entry for arts and craft.

rabbit raffle
Several top breeders donated rabbits for the rabbit raffle.



Janet Bowers & John Graybeal running the membership meeting.


The Upper Midwest Rabbit Club furnished an evening meal of brats, chips and homemade desserts. Later in the evening there was wine and cheese.


Friday night food crew the Zimdars family

quilt
Quilt made by John Milroy donated for the raffle
(won by his daughter Melody Stremkowski)


Youth scholarship raffle items


Standards committee meeting


Jeff Brown & John Graybeal discussing the online store


Writers for Erik Bengtson (Molly Paul, Rachel Braden)


Writers for Don Peterson (Troy Ihrke, Wes Nelson)

Writers for Tiffany Wayne (Debbie Marquis, Kandy Reif)

Writers for John Graybeal (Mrs Graybeal & ?)


Writers for Eric Mixdorf (Hunter Hibbert, Jeff Brown, Tammy DiLiscia, Carol Vasko)


Writers for Kevin Hooper (Bobbie Grecoe, Leroy Moyer)


Writers for Michelle Wojcik (Shawn Pilares, Nicole Schmitt)


Lots of help was needed at the open boxes on the judge's tables. Lonnie Harper & Scott Braden


Andy Hawthorne


??? & ???, Chris Paul


Angelina DiLiscia and Katie Kirk


Lisa Witrock collecting rabbits for a class.


Linda Gumz sorting through show results


Dave Hume, ???, and ??? Helping at Tiffany's table


Sandy Zimdars, Melody Stremkowski, Emily Strandwitz working on entering show results


Logo of the show displayed on the judge's gift bag.


Photo winner for arts & crafts


General category winner for arts & crafts


Poster winner for arts & crafts


?? helping to keep the show room clean.


Nathan Graybeal, Erik Bengtson, Allan Gerhart


Oliva Wismer & Julie Hume


James Rydell


Brianna & Erica Haas, ???


Valerie Worzella & Val Slack sorting remark cards.


Gene Knieling & Kristy Grinold


Alexus Grecoe & Emelia Perez


Crowd for the raffle drawing.


Judging for open Best of Breed.


Dan Schwandt getting the board ready for the judges picks for open BOB


Judge's decision for Open Best of Breed.

 


Judge's decision for Open Best Opposite of Sex.

 


Dan & Theresa Schwandt with Open BOB: Gray Sr Buck #S5129.


Mitch Williams with Open BOS: Black Sr Doe #4Z


Kevin and Eric discussing youth Best of Breed.


Judge's decision for Youth Best of Breed.


Judge's decision for Youth Best Opposite of Sex.


Katie Kirk with Youth BOB: Blue Sr Doe #SB68


Michael Himlin with Youth BOS: Tortoise Sr Buck #MJK


Marqee for the Banquet.



Retun to Home Return to pictures Return to Top