2016 National Dutch Show
Open Results


Open Results Youth Results Friday Night Events & Fun Classes Youth Contests AOV Class
Open Winner Pictures Youth Winner Pictures Fur Class Results Sellers Class Pictures

Click here for complete class listings.

For overall display points, click here.

For pictures of the BOV & BOSV, click here.

862 shown by 72 exhibitors

Overall

Award

Name

Ear #

BOB

Dan & Theresa Schwandt - Gray Sr Buck

#S5129

BOS

Mitch Williams - Black Sr Doe

#4Z

Overall Display

Dan & Theresa Schwandt

7936 pts

Best Overall Senior

Dan & Theresa Schwandt - Gray Sr Buck

#S5129

Best Overall Junior

Dan & Theresa Schwandt - Tortoise Jr Doe

#S5263

Best Fur

Linda & Jacalynn Gumz - Blue Jr Doe

#J592

Black

232 shown by 45 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Mitch Williams - Sr Doe

#4Z

BOSV

Mike O'Connell - Sr Buck

#L55

Best Display

Kevin Hooper

 

Best Fur

Melody Stremkowski

#M538

Best Sr

Mitch Williams - Sr Doe

#4Z

Best Jr

Kevin Hooper - Jr Doe

#K1306

Senior Buck Class

Mike O'Connell

#L55

Senior Doe Class

Mitch Williams

#4Z

Junior Buck Class

Wesley Nelson

#15N96

Junior Doe Class

Kevin Hooper

#K1306

Blue

170 shown by 41 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Dan & Theresa Schwandt - Sr Doe

#S5281

BOSV

Dan & Theresa Schwandt Jr Buck

#S5278

Best Display

Dan & Theresa Schwandt

 

Best Fur

Linda & Jacalynn Gumz

#J592

Best Sr

Dan & Theresa Schwandt

#S5281

Best Jr

Dan & Theresa Schwandt

#S5278

Senior Buck Class

Jim & Austin Smith

#AGC

Senior Doe Class

Dan & Theresa Schwandt

#S5281

Junior Buck Class

Dan & Theresa Schwandt

#S5278

Junior Doe Class

Linda & Jacalynn Gumz

#J592

Chinchilla

20 shown by 6 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Dan & Theresa Schwandt - Jr Buck

#S5256

BOSV

Carol Vasko - Jr Doe

#V2CH

Best Display

Bryan & Oneda Lambert

 

Best Fur

Dan & Theresa Schwandt

#S5256

Best Sr

Melody Stremkowski - Sr Doe

#M525

Best Jr

Dan & Theresa Schwandt

#S5256

Senior Buck Class

Carol Vasko

#VCH

Senior Doe Class

Melody Stremkowski

#M525

Junior Buck Class

Dan & Theresa Schwandt

#S5256

Junior Doe Class

Carol Vasko

#V2CH

Chocolate

101 shown by 25 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Todd Biddle - Sr Doe

#RCJB2

BOSV

Bob Bergene - Sr Buck

#5M12

Best Display

Debbie Athey

 

Best Fur

Debbie Athey

#SG530

Best Sr

Todd Biddle

#RCJB2

Best Jr

Todd Biddle

#RCGF2

Senior Buck Class

Bob Bergene

#5M12

Senior Doe Class

Todd Biddle

#RCJB2

Junior Buck Class

Debbie Athey

#SG527

Junior Doe Class

Todd Biddle

#RCGF2

Gray

136 shown by 32 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Dan & Theresa Schwandt - Sr Buck

#S5129

BOSV

Kevin Hooper - Jr Doe

#KG943

Best Display

Dan & Theresa Schwandt

 

Best Fur

Gene Knieling

#K72G

Best Sr

Dan & Theresa Schwandt

#S5129

Best Jr

Kevin Hooper

#KG943

Senior Buck Class

Dan & Theresa Schwandt

#S5129

Senior Doe Class

Dan & Theresa Schwandt

#S5243

Junior Buck Class

Dick Evenburg

#DE87

Junior Doe Class

Kevin Hooper

#KG943

Steel

63 shown by 23 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Janet Bowers - Sr Buck

#5B37

BOSV

Lonnie & Michelle Harper Jr Doe

#LIV

Best Display

Allan Gerhart

 

Best Fur

Lonnie & Michelle Harper

 

Best Sr

Janet Bowers

#5B37

Best Jr

Lonnie & Michelle Harper

#LIV

Senior Buck Class

Janet Bowers

#5B37

Senior Doe Class

Allan Gerhart

#AS100

Junior Buck Class

Penn & Sue Peters

#H7

Junior Doe Class

Lonnie & Michelle Harper

#LIV

Tortoise

140 shown by 32 exhibitors

Award

Name

Ear #

BOV

Todd Biddle - Sr Doe

#KT840

BOSV

Dan & Theresa Schwandt - Jr Buck

#S5249

Best Display

Dan & Theresa Schwandt

 

Best Fur

Lonnie & Michelle Harper

 

Best Sr

Todd Biddle

#KT840

Best Jr

Dan & Theresa Schwandt

#S5263

Senior Buck Class

Dan & Theresa Schwandt

#S5258

Senior Doe Class

Todd Biddle

#KT840

Junior Buck Class

Dan & Theresa Schwandt

#S5249

Junior Doe Class

Dan & Theresa Schwandt

#S5263




Back to Home Back to Events Back to Top